Sıralama seçin
Toplam 48 ürün görüntüleniyor.
1 2

Nazım Hikmet Ran

1901 Selanik doğumlu olan Nazım Hikmet Ran Modern Türk edebyatının önde gelen şairlerinden biridir. Galatasary Sultanisinde ortaokula başlayan Nazım Hikmet Ran bu okulu tamamladıktan sonra Bahriye Mektebi’ne girmiştir. 

Kurtuluş Savaşı yıllarında Anadolu’ya geçti. Rahatsızlığı yüzünden işini bırakmak zorunda kaldı. Bolu’ya öğretmen olarak atandı. Ancak güvenlik sebebi yüzünden Moskova’ya gitmek zorunda kaldı. Moskova’da Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesinde siyasal bilimleri okudu.

Tüm yaşamı boyunca hapis ve sürgün cezalarına çarptırılan yazarımız öldürülmemek için Sovyetler Birliğine gitmiş, dönemin DP hükümeti yazarı vatandaşlıktan çıkarttı. Bunun üzerine Polonya vatandaşlığına geçerek Borzecki soyadı almıştır. 1963 yılında Moskova'da vefat eden Nazım Hikmet, ilk şiirlerini ortaokulda iken Cumhuriyet döneminden önce yayımlandı. İlk başlarda ölçülü ve kafiyeli şiir tarzını benimseyen yazar daha sonra serbest şiirler yazmaya başladı.

Şiire kendine özgü yenilikler getiren şair daha önce Türk şiirinde kullanılmayan konulara yer vermiştir. Fütürizm akımından etkilendiği için şiirlerine makineyi sokmuştur. Makineleri çok sever. Hatta bir söyleşisinde makine olmak istediğini ifade etmiştir.

Komünist şair olması nedeniyle şiirlerinden bazıları hitabete dayalıdır. Oldukça güçlü bir hitap şekli vardır. Bu özelliğini şiirlerine de yansıtmıştır. Nazım Hikmet edebiyatımızda toplumcu gerçekçi olarak tanınır. Bu yüzden şiirlerinde toplumun sorunlarına ait kavramlar görülür. Şiirleri serbest nazımla yazılmıştır. Dili oldukça canlı ve akıcıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.