Sıralama seçin
Toplam 59 ürün görüntüleniyor.
1 2

Nazlı Eray

Nazlı Eray 28 Haziran 1945 Ankara doğumludur. Yazarımız İngiliz Kız Ortaokulu ve Arnavutköy Kız Koleji’nde eğitim görmüş, sonrasında ise İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okumuştur. Nazlı Eray Hukuk Fakültesi son sınıfta iken tamamlamadan ayrılmıştır. Okulu bıraktıktan sonra Ankara'ya dönmüş ve Turizm ve Tanıtma Bakanlığı'nda tercüman olarak görev yapmıştır. İkiz çocukları doğunca çalışma yaşamına son veren Nazlı Eray, hayatınının bundan sonrasını asıl içinde geçen ırmağa, yani yazarlığa bıraktı.

 

Ortaokul yıllarında ilk öyküleri Varlık'ta yayımlanan Nazlı Eray’ın, 1975 yılında ilk eseri Ah Bayım Ah yayınlanmıştır. Kaleme almış olduğu öyküleri İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca, Çekçe, Urduca ve Hintçe ‘ye çevrim yapılmıştır. 1986 senesinde öykülerinden bir demet Almanca olarak Almanya'da yayımlanmıştır.

 

Nazlı Eray 2 sene, Güneş ve Cumhuriyet gazetelerinde köşe yazarlığı görevinde bulunmuştur. 1978 yılından günümüze, Türkiye Yazarlar Sendikası bünyesinde bulunmaktadır. Nazlı Eray, ABD Iowa Üniversitesinin onursal üyesidir. Bunların yanı sıra Uluslararası PEN üyesi olan yazar, Edebiyat Derneği'nin de üyesidir. İngilizce ve Fransızca konuşabilen Nazlı Eray’ın öyküleri, ortaokul ders kitaplarında bulunmaktadır. Tozlu Altın Kafes, Aydaki Adam Tanpınar, Büyülü Beyoğlu ve Pasifik günleri kaleme aldığı eserler arasında yer almaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.