Sıralama seçin
Toplam 18 ürün görüntüleniyor.

Necib Mahfuz

11 Aralık 1911’de Mısır/Kahire doğumlu olan Necib Mahfuz, adını doğumuna yardım eden profesör Necip Paşa Mahfuz’dan aldı. Yazarımız 70 yıllık kariyer hayatı boyunca 34 roman ve 350 civarında da kısa hikaye yayınladı. Kitaplarının çoğunda hayatının tamamını geçirmiştir. Kitaplarında modern ve geleneksel yaşam arasında denge kurmaya çalışan insanları anlatan Necib Mahfuz Nobel ödülünü almak için bile Kahire’nin tarihi mahallesinden ayrılmamıştır.

Yazarımızın pek çok kitabı Arap filmlerine konu olmuştur. Yazarın edebiyata olan ilgisi 1920’li yılların başlarında Mustafa el-Manfuluti’nin makale ve şiirlerini okuması ile başladı. Abbas Mahmud el-Akkad, Taha Hüseyin, İbrahim el-Mazini, M. Hüseyin Heykel gibi yazarlardan ilk dönemlerde çok etkilendi. Yazı hayatına 1928’de Selame Musa’nın çıkartmış olduğu el-Mecelle el-Cedide dergisinde yayınlamış olduğu yazı ve öykülerle başlamıştır.

Necib Mahfuz, Kahire üniversitesinde felsefe öğrenimini tamamlamıştır. Yazarımızın ilk romanı olan “Abes el-Akdar” 1939’da yayımlanmıştır. 1957’de yazmış olduğu “Kahire Üçlemesi” ile Arap Edebiyatının tanınan isimlerinden biri oldu. Bu üçlemede ise Kahire’de yaşayan bir ailenin üç kuşağını I. Dünya Savaşı ve 1952’deki Nasır darbesine kadar olan dönemde yaşamış olduklarını ve Mısır toplumunun değişimini anlatmıştır.

Farklı kurumlarda çalışan yazarımız son olarak Kültür Bakanlığında müsteşar olarak görevde bulunmuştur. 1971’de görevinden emekli olan yazar el-Ahram gazetesinde yazar olarak çalıştır. Birçok Arap ülkede kitapları yasaklanan yazar 1988’de Nobel Edebiyat Ödülünü almış ve sonrasında yasaklar kalkmıştır. Necib Mahfuz hakkında 1989’da Mısırlı Ömer Abdülrahman tarafından ölüm fetvası çıkartılmış, sonrasında ise 1994’de de Kahire’deki evinin önünde bıçaklı saldırıya uğramıştır.

Yazar saldırıdan yaralı kurtulduktan sonra sağ kolundaki sinirlerin zedelenmesinden dolayı yazmakta güçlük çekmeye başlamış ancak ilerleyen yaşına nazaran edebiyattan kopmadan kısa hikayeler yazmaya devam etmiştir. 2006’da düşerek kafasından yaralanan yazar 30 Ağustos 2006’da Kahire’de 95 yaşında hayatını kaybetmiş ve Kahire’de devlet töreni ile uğurlanmıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.