Sıralama seçin
Toplam 14 ürün görüntüleniyor.

Nikola Tesla


Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856 senesinde Hırvatistan’da Dünyaya gelmiştir. Bilim ve teknoloji yapısını tam anlamı ile kökünden değiştirebilecek birçok deneye imza atmıştır. Özellikle elektriğin kablosuz taşınabilmesi, gibi bir buluşu ve bunu kanıtlaması yazarın ne kadar benzersiz bir mucit olduğunu belirtmektedir.

Nikola Tesla ile Thımas Edison arasında amansız bir bilimsel mücadele geçmiştir. Yazarın elektrik üzerine yaptığı sayısız deneyler ve buluşlar vardır. 7 Ocak 1943 yılından itibaren 20 ülkede kendisine ait 300’e yakın patenti bulunmaktadır.

Babası bir papaz olan Nikola Tesla’nın annesi okuma yazması olmamasına karşın, halk arasında pratik ev gereçleri mucidi olarak bilinmektedir. Mühendislik okumayı istemiştir. Annesinin de desteğini alan yazar, fizik ve matematikte bilgisini arttırmış, Graz’daki Politeknik okuluna girmiş ve Prag Üniversitesinde eğitimini sürdürmüştür.

Yabancı teknik yapıtları okumak için yabancı dil kursunu devam ettirmiş, anadili olan Sırpça ve Almancaya ek olarak İngilizce, Fransızca ve İtalyancayı da öğrenmiştir. İlk soyadı Draganic olan Nikola reşit olduğunda mahkemeye başvurarak, Tesla soyadını almıştır.

Ağabeyini çocukken kaybeden Nikola Tesla, sonrasında takıntılı olmuş ve şizofreniye yakın belirtiler göstermiştir. Yazarın ailesi 1862 yılında Gospic’e göç etmiştir. Kendisi ise okula Karlovac’ta gitmiştir.

1875 yılında Avusturya Graz Politeknik’e başlamış ve burada elektrik üzerine bilgisini arttırmıştır. Fakat kişisel takıntıları ile asosyalliği nedeni ile üçüncü sınıfın ilk döneminden itibaren okulu bırakmıştır. Daha sonra ailesi ile ilişkisini keserek oto mühendislik firmasında çalışmaya başlamış ve bu dönemde ağrı bir depresyon dönemi geçirmiştir.

Nikola Tesla, daha sonra babasının isteği üzerine prag’ta Charles Ferdinand Üniversitesine başlamış ve bir yaz dönemi öğretimine devam etmiş ve babasının ölümü üzerine okulu bırakmıştır.

Daha sonra Paris’te bir telefon şirketinde çalışmaya başlayarak doğru akım motorları ve dinamolar konusunda geniş tecrübeler edinmiştir.

Ölümü ve Sonrası

Sıra dışı bir karakter sahibi olan Nikola Tesla, para yönetiminde başarılı olamamıştır. Hayatının son yıllarını borçlarından kaçmak için devamlı otel değiştirerek geçiren yazar, 7 Ocak 1943 yılında New Yorker Otelinin bir odasında kalp yetmezliği nedeni ile hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.