Sıralama seçin
Toplam 103 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4

Nikolay Vasilyeviç Gogol

Nikolay Vasilyeviç Gogol 1809 Ukrayna doğumludur. Devlet memuru olmak için Petersburg’a giden yazar bir devlet dairesinde çalışmaya başladı. İlk şiirini yazarak belirli mecralarda yayınlattı. O saatten sonra edebiyat dünyasında adı sıkça anılır bir üne kavuştu. Aynı zamanda farklı işlerle uğraştı ve Petersburg Üniversitesinde Doçentlik yaptı.

Nikolay Vasilyeviç Gogol, 1835 yılında memurluğu bırakarak kendini tam anlamı ile yazarlığa verdi. Yazmış olduğu Gogol Müfettiş isimli oyunu ile Rus bürokrasini tiye aldı ve o kesimin sinirlenmesine kötü tepkiler vermesine neden oldu. Yazar bu süreçte büyük bir üzüntü içerisine girerek ülkesini terk etti.

Yaklaşık 12 yıl boyunca farklı ülkelerde yaşayan yazar 1848’de Petersburg’a geri döndü. Yazarımızın başyapıtı olan Ölü Canlar eserinde konu olarak feodal Rusya’yı çöküşte ve kötü bir ülke olarak konu aldı. Bir yergi eseri olan bu eserinde yazar sıradan insanların hayatlarını adeta onların içinde gibi gözlemledi ve kaleme aldı. Bu yaklaşımı ise eserini dünya çapında bir üne kavuşturdu.

Eleştirilerin ardında hayatını tamamıyla değişen Nikolay Vasilyeviç Gogol, Kudüs’e giderek hacı olduğu iddiaları ile anıldı. Gogol’un en önemli eserlerinden biri olan Taras Bulba Ukrayna’da yaşayan halkın Polonya hükümetine karşı tutunmuş olduğu tavır ve özgürlük mücadelesi anlatılmaktadır. Nikolay Vasilyeviç Gogol, romantizmin etkisinden kurtularak gerçekçi bir edebiyat anlayışına döndü. Bir Delinin Hatıra Defteri adlı eseri yakın arkadaşı Puşkin’den esintiler taşımaktadır.

Yazarımız eserlerine yoğunlaşmadığı sürelerde yaşamını devam ettirmek için öğretmenlik yaptı. Bu süreç içerisinde ortaya çıkan ruh hastalığı ile boğuşmak zorunda kalmıştır. Hayatının son zamanlarında yazdıklarına tepki olarak arkadaşları onu tek başına bırakmıştır. Her geçen gün depresyonun en dibine kadar batmaya başlayan yazar bu ruhsal çöküntüsünün içinde bir anda yemek yemeyi kesmiş ve 4 Mart 1952 yılında vefat etmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.