Sıralama seçin
Toplam 13 ürün görüntüleniyor.

Nikos Kazancakis

18 Şubat 1883 yılında Osmanlı İmparatorluğunda dünyaya gelen Nikos Kazancakis, 20. yüzyılın en öenmli Yunan felsefeci yazarlarından biridir. Şimdiki ününe ise 1964 yılında gösterime giren Michael Cacoyannis'in yönettiği Zorba isimli sinema filmi ile kavuştu. Film yazarın aynı ismi taşıyan kitabından uyarlandı. Yazarın daha önceki eğitim dönemi hakknda bilgi olmasa da 1902 yılında Atina Üniversitesinde Hukuk okuduğu bilinir. Mezuniyetinin arından 1907 yılında felsefe üzerine çalışmaları yapmak için Paris'e gitti.

Gezi yazıları formatında eserler veren Nikos Kazancakis, 1922 yılından ölümüne kadar birçok ülkeyi dolaştı. Berlin'de olduğu dönemden itibaren komünizm ile tanışan yazar ayrıca sağlam bir Lenin hayranı oldu. Nikos Kazancakis, Yunanistan'da komünist olmayan küçük bir sol partinin 1945 yılında başkanı oldu ve Yunan hukumetinde bakan olarak görevde bulundur. 1946 yılında ise bu görevinden kendi isteği ile istifa eden yazarımız aynı yıl Yunan Yazarlar Topluluğu tarafından Angelos Sikelianos ile beraber Nobel Edebiyat ödülü için kurula tavsiye edildi. Yazar bu oyunu bir oy fark ile 1957 yılında Albert Camus'a kaptırdı.

Albert Camus'un ödülü almasının ardından kendisinin daha fazla hak ettiğini savunan Nikos Kazancakis, 1956 yılında Viyana'da Uluslararası Barış ödülünü aldı. 1957 yıllarının sonuna doğru ise lösemi hastalığına yakalanmasına rağmen Çin ve Japonya'da son bir gezi turuna çıktı ve dönüş yolunda daha çok hastalanarak Almanya'nın Freiburg kentinde 26 Ekim'de ölmüştür.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.