Sıralama seçin
Toplam 5 ürün görüntüleniyor.

Nilgün Marmara


13 Şubat 1958 yılında İstanbul, Moda’da dünyaya gelen Nilgün Marmara, Balkan göçmeni bir ailenin kızıdır. Orta öğrenimini ve lise eğitimini Maarif Kız Kolejinde ve Anadolu Lisesinde tamamlamıştır. Boğaziçi üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun olmuştur.

Nilgün Marmara, dış ve iç dünyası birbirinden zıt iki karaktere sahiptir. Nilgün Marmara’nın üniversitede tez çalışması Slyvia Plath’ın şairliğinin intiharı bağlamında analizi isimli tezi olmuştur. Büyük şairin şiirlerinden çeviriler yapmış, yaşama karşı ölüm temalı şiirler yazmaya başlamıştır.

Yazdığı şiirler çeşitli dergilerde yayınlanmaya başlamış olan Nilgün Marmara, 1982 yılında Kağan Önal ile evlenmiştir. Eşinin işinden dolayı bir süreliğine Libya2ya taşınmıştır. Ülkenin rejimi yazarın ruhunu daha fazla boğmaya başlayınca Türkiye’ye geri dönmüşlerdir.

Türkiye dönüşünde psikiyatr ile görüşmeye başlayan Nilgün Marmara’ya manik depresyon teşhisi konulmuş, gittiği tüm doktorlar yazmaya ve okumaya ara vermesini önermiştir.

13 Ekim 1987 yılında intihar eden Nilgün Marmara, ölmeden önce eşine tüm yazdıklarını vermiştir. Eşine verdiği yazılar Daktiloya Çekilmiş Şiirler ve Metinler olarak iki ayrı kitap şeklinde basılmıştır. Yazarın annesinin isteği üzerine günlükleri de Kırmızı Kahverengi Defter ismi ile yayımlanmıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.