Sıralama seçin
Toplam 11 ürün görüntüleniyor.

Nurullah Ataç


Türk eleştirmen, denemeci, şair ve yazar olan Nurullah Ataç, 21 Ağustos 1898 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İlkokul eğitiminin ardından Galatasaray Lisesinde 4 yıl okumuştur. Daha sonra İsviçre’de eğitimine devam etmiştir.

Nurullah Ataç, babasının ölümünden sonra 1919 yılında İstanbul’a dönmüş, 1922 yılına kadar İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesine devam etmiş ancak tamamlayamamıştır. 1945 yılından sonra Cumhurbaşkanlığı çevirmeni olarak görev yapmıştır.

1926 yılında Leman Ataç ile evlenen Nurullah Ataç, TDK yayın kolu başkanı olmuştur. İlk şiirleri Dergah’da yayımlanmıştır. Latin, Fransız ve Rus klasiklerinden çeviriler yapmıştır. Gazete ve dergilerde eleştiri ve deneme türünde yazılar kaleme almıştır.

Eleştiri yazıları sayesinde Türk edebiyatında izlenimci eleştirinin ilk örneklerini vermiş olan Nurullah Ataç, Akşam’da tiyatro eleştirmenliği, Ulus, Milliyet, Hakimiyeti, Tan, Posta, Cumhuriyet, Dünya ve Son Havadis gazetelerinde eleştiri yazıları yazmıştır.

Denemeleri, Türk Dili, Varlık, Yedigün, Ülkü, Seçilmiş Hikayeler dergilerinde olan Nurullah Ataç’ın çoğu kez kullanmış olduğu takma isimlerin bazıları Ahfeş, Alkan, Sabiha Yağızlar, Ali Gümrükçü, Süha Kavafoğlu olarak sıralanabilmektedir.

Yazı yaşamına tiyatro eleştirisi ile başlayan Nurullah Ataç’ın ilk yazısı 1921 yılında Dergah’ta yayımlanan “Türk Tiyatrosunda İlk Göz Ağrısı” adlı tiyatro eleştirisidir. Tiyatro eserleri için yazmış olduğu eleştirileri ile Türk tiyatrosu için bir yol gösterici olmuştur.

Tiyatro hakkında yazdığı eleştiriler ile sadece tiyatro sanatı ile ilgili teorik görüşlerini ve Türk tiyatrosunun tarihi gelişimini gözler önüne sermiş ayrıca bu sanatın ülkemizde gelişimine de katkıda bulunan Nurullah Ataç, dilde yalınlaşma ve özleştirme devinimin savunucularından biridir.

1955 yılında gut ve şeker hastalığı ortaya çıkan Nurullah Ataç’ın, eşinin 1955 yılında ölümünün ardından böbrek ve karaciğer rahatsızlığı başlamıştır. 17 Mayıs 1957 yılında İstanbul Numune Hastanesinde hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.