Sıralama seçin
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Nusret Hızır

Türk Edebiyatının felsefe alanında ismini duyuran Nusret Hızır, 1899 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Eğitim hayatının bir kısmını Almanya’da tamamlayan Nusret Hızır, burada fizik, matematik ve felsefe alanında eğitim görmüştür. Daha sonra 1934 yılında İstanbul’a dönen Nusret Hızır, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde asistan olarak göreve başlamıştır. Türk Tarih Kurumu’nda uzman olarak görev yapan Hızır, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü’ne dışardan girdiği sınav sayesinde doçent olarak alınmıştır.

Nusret Hızır daha sonra Paris’te Yüksek Öğretmen Okulu’nda dersler vermeye başlamıştır. Yazar Nusret Hızır Türkiye ve yurtdışında ki birçok üniversitelerde felsefe alanında dersler vermiştir. Felsefe alanında yaptığı çalışmalarını hem derslerinde hem de yazmış olduğu eserlerinde açıklık kazandırmaya çalışan Nusret Hızır, Türk Dil Kurumu Ödülü’ne layık görülmüştür.

Nusret Hızır’ın ölümünün ardından asistanı Füsun Akatlı tarafından derlenen henüz yayınlanmamış yazıları Bilimin Işığında Felsefe ve Geride Kalanlar Adıyla basılmıştır.

Türk edebiyatı yazarı Nusret Hızır, 8 Mart 1980 yılında İstanbul’da dünyaya gözlerini kapamıştır.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.