Sıralama seçin
Toplam 5 ürün görüntüleniyor.

Octavio Paz

31 Mart 1914 Meksika doğumlu olan Octavio Paz, Meksikalı deneme yazarı, şair olarak bilinmekte ve 1990 Nobel Edebiyat ödülüne sahip olan bir yazardır. Zor şartlar altında büyüyen yazarımız Katolik okulundan okumasının ardından Meksika Üniversitesinde eğitimini tamamladı. 19 yaşında ilk şiir kitabını yayımlayan Octavio Paz 1937 yılında İspanya'ya giderek Cumhuriyetçileri destekledi.

Octavio Paz sonrasında ise Paris'e gitmiş ve kendisini derinden etkileyen Robert Desnos ile diğer gerçeküstücü şairlerle tanışmıştır. 1970 yılı sonrası itibariyle siyaset ile edebiyat dergisi Plural'ın yayın yönetmenliğini yapmıştır. Ayrıca Octavio Paz 1963 senesinde Meksika'nın Büyükelçisi olmuştur.

1990 yılında edebiyata katkılarından dolayı Nobel Edebiyat ödülüne layık görülen Octavio Paz, Solcu görüşlere eleştiriler yöneltti, solcular tarafından eleştirildi. Yazar çoğunlukla yazılarında ve şiirlerinde Meksika halk edebiyatı ile folklor ögeleriyle gerçeküstücülüğü bağdaştıran bir tutum izlemiş ve 19 Nisan 1998 yılında ise hayata veda etti.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.