Sıralama seçin
Toplam 99 ürün görüntüleniyor.
1 2 3

Orhan Kemal

15 Eylül 1914 yılında Adana Ceyhan’da dünyaya gelen Orhan Kemal, çocukluk yıllarını Adana’da geçirmiştir. Birinci Dünya Savaşı sonrasında Adana’nın Fransız işgali sonrasında ailesi ile birlikte Konya’ya taşınmıştır. Türk edebiyatının en büyük ustalarından birisi olan Orhan Kemal, roman, hikaye, oyun ve şiir kategorilerinde eserler kaleme almıştır.

Kaleme almış olduğu ilk öykü kitabı Ekmek Kavgası ile üne kavuşan Orhan Kemal, eserlerinde Adana’da ki fabrika işçilerinin dünyalarını, İstanbul’da ki gecekondu mahallelerini gerçekliği ile yansıtmıştır. Orhan Kemal’in başyapıtı olarak değerlendirdiği Mutaza, Hanımın Çiftliği ve 72. Koğuş eserleri ile Türk edebiyatı dünyasında önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda Adanaspor’da futbol oynamış olan yazar Orhan Kemal, futbol camiasında golcü Raşit olarak tanınmaktadır.

1938 yılında Niğde’de askerlik görevini yerine getirirken Maksim Gorki ve Nazım Hikmet eserleri okuduğu için ve çeşitli propaganda ve isyana katıldığı için 5 yıl hapis cezasına mahkum edilen Kemal, kaleme almış olduğu ilk şiirini Kayseri’de cezaevinde yatarken yazmıştır. Kaleme almış olduğu eserlerini pek çok dergi ve gazetelerde yayınlayan Orhan Kemal, eserlerinde basit ve anlaşılır bir dil kullanmıştır.

2 Haziran 1970 yılında Bulgaristan’da hayata gözlerini kapatan Orhan Kemal’in asıl ismi Mehmet Raşit Öğütçü’dür.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.