Sıralama seçin
Toplam 28 ürün görüntüleniyor.

Orhan Pamuk


Nobel Edebiyat Ödüllü olan Orhan Pamuk, 1952 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Amerikan Lisesi olan Robert Kolejinden mezun olan yazar 3 yıl İstanbul Teknik Üniversitesinde Mimarlık Bölümünü okudu. Üç yılın ardından üniversiteyi bıraktı.

Daha sonra İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümünü tamamlayan Orhan Pamuk, okulu bitirdikten sonra gazetecilik yapmamış, kendini roman yazmaya adamıştır. 30 yıl sadece yazarlık yapan yazar, yurt dışında üniversitelerde ders vermeye devam etmektedir.

Nobel edebiyat ödülünü alan ilk ve tek kişi olmuştur. Romanlarını büyük bir titizlik ile yazmıştır. Roman yazmaya önem verdiğinden adı romanla özdeşleşmiştir. Romanlarında çoğunlukla iç konuşmalara yer vermiştir. Felsefe, tarih, gazete ve şiir gibi farklı metinlerden alıntılar yapmıştır. Romanlarındaki zaman kavramı eskiye dönüşleri ile şekillenmektedir.

Eserlerinde Türk kültürüne, kültür ve inançlarına eski motiflere sıklıkla yer veren Orhan Pamuk, genellikle dağınık bir dil kullanmıştır. Fakat kurgulamadaki başarısı fazlası ile yükselmiştir. Zor anlaşılan romanlar yazması onu en büyük özelliklerinden biri olmuştur. 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü alan ilk Türk vatandaşı olmuştur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.