Sıralama seçin
Toplam 65 ürün görüntüleniyor.
1 2 3

Orhan Veli Kanık

13 Nisan 1914 yılında Beykoz’a bağlı Yalıköy’de doğa Orhan veli Kanık’ın çocukluk dönemi Beykoz, Beşiktaş ve Cihangir’de geçmiştir. Mizah yazarı Adnan Veli Kanık’ın ağabeyi olan yazarımız Anafartalar ilkokulunda ana sınıfını tamamlamış, küçük yaşlarda edebiyatın zihninde şekillenmesi başlamıştır.

Lise öğrencisi iken kendisi için en büyük şans Ahmet Hamdi Tanpınar’ın edebiyat öğretmeni olması olmuştur. Akademi ve sanat dünyasında Türk Edebiyatının büyük üstatları arasında yer alan Tanpınar’ın yanı sıra onun için bir diğer şans ise kalem arkadaşları ile aynı sıralarda olmaktı.

Orhan Veli Kanık, gerçek anlamda edebiyata lise yıllarında adım atmış, Melih Cevdet Anday ve Oktay Rıfat ile birlikte “Sesimiz” adlı dergiyi çıkartmıştır. Liseden 1932 yılında mezun olan Orhan Veli Kanık, daha sonra çıkmış oldukları edebiyat yolculuğunda, Ahmet Hamdi Tanpınar’da dahil olmak üzere Halil Vedat Fıratlı ve Yahya Saim Sinanoğlu’nun da çok büyük desteğini görmüştür.

Yazarımız, Melih Cevdet ve Oktay Rıfat ile birlikte “Birinci Yeni” olarak anılan Garip akımının kurucularından biri olarak anılmıştır. Mayıs 1941’de Garip seçkisi yayınlanmıştır. Kitap içerisinde şairin şiirlerinin yanı sıra Melih Cevdet’in 16, Oktay Rıfat’ın ise 24 şiiri yer almaktadır. Kitaptaki ön sözü ise Orhan Veli Kanık yazmıştır. Yazarın bu ön sözü ise Garip Akımının manifestosu olarak kabul edilmektedir.

36 yıllık yaşamı boyunca şiirleri dışında deneme, makale, çeviri ve hikaye alanında birçok esere yer veren Orhan Veli Kanık, çoğu çevre tarafından eleştiri alan Garip Manifestosu ile şiirin temel kurallarına riayeti reddeden bir görüş olduğu için 1940-1950 yılları arasında şiirine büyük ölçüde sirayet etmiştir. Garip topluluğunun dışında Bir Garip Orhan Veli üslubu ile de tanınan bir yazar olmuştur.

10 Kasım 1950’de bir haftalığına gelmiş olduğu Ankara’da belediyenin kazıdığı çukura düşerek başından yaralanan yazarımız daha sonra İstanbul’a dönmüştür. 14 Kasım’da arkadaşının evinde yemek esnasında fenalaşan Orhan Veli Kanık, hastaneye kaldırılmış ve alkol zehirlenmesi teşhisi ile tedavi altına alınmıştır. Ancak beynindeki damar çatlamasından dolayı beyin kanaması geçirdiği sonradan anlaşılan yazar hastaneye yatırıldı akşam 14 Kasım 1950 yılında komaya girerek Cerrahpaşa Hastanesinde hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.