Sıralama seçin
Toplam 21 ürün görüntüleniyor.

Osman Şahin

Osman Şahin 1940 yılında Mersin’in Toros köyü olan Arslanköy’de Dünya’ya gelmiştir. Deneme, öykü, roman, anı, mektup, günlük, biyografi ve otobiyografi türlerinde eserleri vardır. Osman Şahin yoksul bir ailenin 13 çocuğundan bir tanesidir. Eğitim hayatını yaşamış olduğu köyde tamamlayan Şahin, eğitimine devam edebilmek için Diyabakır Dicle Köy Enstitüsü’ne gitmiştir. Buradan mezun olduktan sonra yine Diyarbakır’a bağlı olan Kalemli Köy’ünde öğretmenlik yapmaya başlamıştır.

O yıllarda Fırat Nehri’nin taşması ile nehir kıyısına vuran insan ölülerini gören Osman Şahin, daha sonra yazdığı romanı Kırmızı Yel, Fırat’ın Sırtındaki Kan, Bucaklar ve Yeraltında Uçan Kuş eserlerinde şahit olduğu olayları anlatmıştır. Yazmış olduğu eserlerinden Fırat’ın Sırtındaki Kan ve Bucaklar, Türk siyasi tarihinin ses getiren romanları arasında yer almıştır.

Osman Şahin 1958 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitim bölümünde girmiştir. Öğrencilik hayatına devam ederken bir yandan Demokrat Parti’nin baskıcı rejimine karşı yürüyüşlere katılmıştır. Mezun olduktan sonra ilk ataması yapılan Osman Şahin, Malatya’da Malatya Lisesi’nde beden eğitimi öğretmenliği yapmıştır.

Osman Şahin daha sonra İzmit’e atanır ve burada mesleğine devam eder. Yazar Şahin’in yazmış olduğu kitaplar sayesinde Türk sinemasında en çok filmi çekilen yazarlardan biri olmuştur. Osman Şahin’in yazarlık yıllarının en verimli olduğu yıllar 1980 ve 90’lı yıllar olmuştur. Bu yıllarda Şahin, adından söz ettirecek 4 kitaba imza atmıştır. Yazmış olduğu bu kitaplar arasındaki Ağız İçinde Dil ile Nevzat Üstün Öykü Ödülünü almaya layık görülür.

Yazar adını Türk sinemasında ve Türk edebiyatında yurt içi ve yurt dışı olmak üzere kısaca tüm Dünya’da duyurmuştur. Osman Şahin’in yazmış olduğu öyküleri birçok yabancı dile çevrilerek yurt dışında da satışları yapılmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.