Sıralama seçin
Toplam 15 ürün görüntüleniyor.

Oya Baydar

Notre Dame’de Sion Fransız Kız Lisesi’nin son sınıfını okuduğu esnada kaleme aldığı Allah Çocukları Unuttu isimli gençlik romanı sebebi ile neredeyse okuldan atılacak olan Oya Baydar, 1940 tarihinde İstanbul'da Dünya’ya gelmiştir. Yazarımız uzun süre sosyalist siyasetin içinde bulunmuştur.

 

Oya Baydar, Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi'nde eğitim almıştır. Lise eğitimi esnasında Fransız yazar Françoise Sagan'dan esinlenerek ilk eserini yayınlamıştır. Lise son sınıf öğrencisi iken kaleme aldığı Allah Çocukları Unuttu isimli gençlik romanı Hürriyet gazetesinde tefrika olmuştur. Ayrıca bu eser roman olarak da yayımlanmıştır. Yazdığı roman sebebi ile neredeyse okuldan atılıyordu. Lise dönemlerinde yazdığı ilk romanlarından sonra yazmaya ara vermiştir. Yazmaya ara veren Oya Baydar, uzun dönem siyaset ile uğraştı. Yazar daha sonrasında edebiyata dönüş yapmıştır.

 

Oya Baydar 1964 tarihinde İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nü tamamladı ve bitirdiği bölüme asistan olarak giriş yaptı. Ülkemiz‘de İşçi Sınıfının Doğuşunu konu alan doktora tezi Üniversite Profesörler Kurulu tarafından iki defa red olmuştur. Bu durumdan sonra, öğrenciler olayı protesto için üniversiteyi işgal etmişlerdir. Öğrencilerin çıkardığı olay ilk üniversite işgali eylemi olmuştur.

 

Oaya Baydar, bu olaylardan sonra Ankara Hacettepe Üniversitesi'nde asistanlık yapmıştır. 1971 senesinde 12 Mart Darbesi esnasında, Türkiye İşçi Partisi ve Türkiye Öğretmenler Sendikası üyesi olarak, sosyalist kimliğinden dolayı tutuklandı ve üniversiteden ayrıldı. 1972 ve 1974 yılları arasında Yeni Ortam, 1976 ve 1989 yılları arasında Politika gazetelerinde köşe yazarlığı yapmıştır.

 

Yazarımız Oya Baydar, araştırmacı ve eylem kadını olarak bilinmektedir. 12 Eylül Darbesi esnasında yurtdışına çıkmıştır. Böylelikle 12 sene süresince Almanya'da sürgünde yaşadı. Almanya’ da sosyalist sistemin çöküş aşamasını yakından yaşadı. Yaşadığı süreci 1991 senesinde yayımladığı Elveda Alyoşa isimli öykü eserinde anlatmıştır. 1992 tarihinde Ülkemize dönüş yaptı. Ülkemize dönüş yaptıktan sonra arka arkaya yayınladığı öykü ve romanları ile çok sayıda ödül kazanmıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.