Sıralama seçin
Toplam 14 ürün görüntüleniyor.

Oya Baydar

Notre Dame’de Sion Fransız Kız Lisesi’nin son sınıfını okuduğu esnada kaleme aldığı Allah Çocukları Unuttu isimli gençlik romanı sebebi ile neredeyse okuldan atılacak olan Oya Baydar, 1940 tarihinde İstanbul'da Dünya’ya gelmiştir. Yazarımız uzun süre sosyalist siyasetin içinde bulunmuştur.

Oya Baydar, Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi'nde eğitim almıştır. Lise eğitimi esnasında Fransız yazar Françoise Sagan'dan esinlenerek ilk eserini yayınlamıştır. Lise son sınıf öğrencisi iken kaleme aldığı Allah Çocukları Unuttu isimli gençlik romanı Hürriyet gazetesinde tefrika olmuştur. Ayrıca bu eser roman olarak da yayımlanmıştır. Yazdığı roman sebebi ile neredeyse okuldan atılıyordu. Lise dönemlerinde yazdığı ilk romanlarından sonra yazmaya ara vermiştir. Yazmaya ara veren yazar, uzun süre siyasetle uğraştı ve olgunluk çağında tekrardan edebiyata döndü.

Oya Baydar 1964 tarihinde İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nü tamamladı ve bitirdiği bölüme asistan olarak giriş yaptı. Ülkemiz ‘de 'İşçi Sınıfının Doğuşu' konulu doktora tezi Üniversite Profesörler Kurulu tarafından 2 defa reddedilmiştir. Bu durumdan sonra, öğrenciler olayı protesto için üniversiteyi işgal etmişlerdir. Öğrencilerin çıkardığı olay ilk üniversite işgali eylemi olmuştur.

Oaya Baydar, bu olaylardan sonra Ankara Hacettepe Üniversitesi'nde asistanlık yapmıştır. 1971 tarihinde 12 Mart Darbesi esnasında, Türkiye İşçi Partisi ve Türkiye Öğretmenler Sendikası üyesi olarak, sosyalist kimliği sebebi ile tutuklandı ve üniversiteden ayrıldı. 1972 ve 1974 yılları arasında Yeni Ortam, 1976 ve 1989 yılları arasında Politika gazetelerinde köşe yazarlığı yapmıştır. Hayat arkadaşı Aydın Engin ve Yusuf Ziya Bahadınlı ile beraber İlke dergisini kurmuştur.

Sosyalist Oya Baydar, araştırmacı ve eylem kadını olarak tanınmaktadır. 12 Eylül Darbesi esnasında yurtdışına çıkış yaptı ve 12 sene boyunca Almanya'da sürgünde yaşadı. Almanya’ da sosyalist sistemin çöküş aşamasını yakından yaşadı. Yaşadığı süreci 1991 tarihinde yayımladığı Elveda Alyoşa isimli öykü kitabında anlattı. 1992 tarihinde Ülkemize dönüş yaptı. Ülkemize dönüş yaptıktan sonra arka arkaya yayınladığı öykü ve romanları ile çok sayıda ödül kazanmıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.