Sıralama seçin
Toplam 60 ürün görüntüleniyor.
1 2

Peyami Safa

Romancı, Gazeteci ve fikir adamı Peyami Safa 2 Nisan 1899 yılında İstanbul Gedikpaşa’da dünyaya gelmiştir. Türk edebiyatı yazarımız Safa’nın ismini Tevfik Fikret koymuştur. Peyami Safa’nın babası Trabzon’un köklü aileleri arasında yer alan İsmail Safa’dır. Annesi ise Server Bedia Hanım’dır. Daha bir buçuk yaşındayken babasının Sivas’a sürgün edilmesiyle ve sürgün edildiği yerde ölmesiyle anneleri ile bir başlarına kalan Peyami Safa ve abisi İlhami Safa, daha o yaşlarda hayatın zor şartlarından geçmiştir.

Yazar Safa, ilköğretim yıllarında eğitimine devam ederken sağ kolunda meydana gelen kemik veremi hastalığı ile hastane ortamlarında ve ilaç kokularıyla büyümüştür. Geçirmiş olduğu hastalığı ve zorlu hayat şartları yüzünden 1910 yılında başladığı Vefa İdadisi’ni bırakmak zorunda kalmıştır.  

Peyami Safa kendisine hediye edilen Fransızca sözlüğü ezberleyip Fransızcasını ilerletmiştir. Aynı zamanda tıp, psikoloji ve felsefe kitaplarına da ilgi duymuştur. Zorlu hayat şartları ve geçim sıkıntısının arttığı dönemlerde yazar Safa, annesinin yükünü hafifletmek için birçok iş alanında çalışmaya başlamıştır.

Peyami Safa yayınlamış olduğu ilk eseri Asrın Hikayeleri ile büyük il görmüştür. Ve daha fazla yazmasına dair teşvik edici övgüler almıştır. Safa, Cumhuriyet ve Milliyet gazeteleri gibi birçok gazetelerde eleştiri yazıları yazmıştır. Küçük yaşlarda başladığı yazım hayatına son nefesini verene kadar devam etmiştir.

Yazar yazmış olduğu yazılarında ve eserlerinde ağırlıklı olarak milliyetçi ve muhafazakar bir tutum için olmuştur. Peyami Safa’nın büyük ses getiren kitapları Fatih-Harbiye ve Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere tavsiye edilen kitaplar arasında yerini almıştır. Ve yazmış olduğu birçok eserde sinema ve dizi filmlerine uyarlanmıştır.

Peyami Safa 15 Haziran 1961 yılında bir arkadaşının evindeyken aniden yükselen tansiyonu sonrasında oluşan beyin kanaması nedeni ile kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.