Sıralama seçin
Toplam 3 ürün görüntüleniyor.

Pierre Corneille

Tiyatrocu ve tiyatro oyun yazarlarından Pierre Corneille 6 Haziran 1606 yılında Rouen, Fransa’da Dünya’ya gelmiştir. Roma’da bir Katolik kilisesinde zorlu bir Cizvit eğitimi aldıktan sonra daha 18 yaşındayken hukuk eğitimi almaya başlamıştır.

Corneille’nin babası, oğluna Nehir Bakanlığı’nda iki önemli mevkide yer ayarlamıştır. Burada çalışırken aynı zamanda ilk oyununu yazmaya başlamıştır. Corneillle yazmış olduğu bu ilk oyununu 1629 yılında bir gezici Tiyatrosu’nda sergilemiştir. Aynı yıl Fransa’ya taşınan Pierre Corneille, Fransız tiyatrosunun en önemli isimlerinden biri olmuştur.

Pierre Corneille yazmış olduğu Latince şiirleri sayesinde iki ödüle layık görülmüştür. Hukuk dersi aldığı yıllarda bir süre avukatlık yapan Corneille, yeteneğini keşfeden Fransa’nın ünlü devlet adamı Kardinal Richelieu tarafından destek görüp beş yazar adı verilen grup topluluğu içerisine alınmıştır.

Fransız trajedisinin kurucusu olarak tanınmış ve 40 yıla yakın bir süre boyunca yapımcılık yapmış olan Pierre Corneille, 1 Ekim 1684 tarihinde Paris Fransa’da yaşama gözlerini kapamıştır. Corneille eserleri içerisinde yer alan El Cid, İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.