Sıralama seçin
Toplam 3844 ürün görüntüleniyor.

Politika Siyaset Kitapları

Ülke, devlet ve kurum yöneten siyasi kişilerin ideolojilerinin anlatıldığı birbirinden farklı politika siyaset kitapları sizleri bekliyor. Siyaset biliminin alt dallarından biri olan uluslararası ilişkiler ve politika, devletin ekonomi, sosyoloji, siyaset, tarih, coğrafya ve kamu yönetimi gibi konular ile doğrudan ilişkilidir.

Sınırların ötesinde uygulanan siyasetin nasıl işlediğini, ülkeler arasındaki doğrudan ya da dolaylı yoldan kurulan bağların anlatıldığı, müzakerelerin, ortak kuruluşların ve anlaşmaların işleyişlerinin detaylandırıldığı eserler, dünya siyaseti ile düzenini gözler önüne sermektedir.

Politika Kitapları Ne Anlatıyor?

Farklı yazarlar tarafından, farklı kaynaklardan yararlanılarak, hazırlanan eserler, ulusların birbirleri ile olan ilişkilerini, müzakerelerini, anlaşmalarını ve yardımlaşmalarını konu almaktadır. Antik Mısır’dan Babil’e, günümüz İngiltere’sinden Rusya’ya kadar tüm devlet ile ulusu içine alan bu disiplin üzerine kaleme alınan eserler farklı fiyat ve avantajları ile dikkat çekmektedir.

Medeniyetlerin birbirleriyle iyi geçinmelerini ve anlaşmalarını konu edinen, bazen savaş bazen de barış temalı müzakerelerin iç detaylarını anlatan, ulusların yönetim anlayışları ile ideolojilerini gözler önüne seren milyonlarca eser dış politika alanındaki bilinmezleri aydınlatmayı amaçlamaktadır.

Hangi Siyaset Kitapları Okunmalı?

Sosyalizm, komünizm, liberalizm, milliyetçilik ve muhafazakarlık gibi farklı siyasi ideolojik fikirler siyaseti ile siyasi eğilimleri etkileyerek toplumun bilinçaltında da farklı bir yere konumlanmaktadır. Bu nedenle de devletlerin edindikleri ideolojik siyasi düşünceler toplum için de geçerli olmaktadır.

Sosyalist Çin’den Komünist Sovyetler Birliğine kadar tarihte tarih’te farklı ideolojiler ile siyasi kimliklerle yönetilmiş onlarca devlet yapısı ve bu yapının politikaları gereği ortaya çıkan toplumsal düşünce toplum ile ideoloji arasındaki bağı ispatlamaktadır. Bu açıdan bakıldığı zaman da siyaset ve ideolojiler birbirinden ayrılmaz kavramlar olarak ortaya çıkmaktadır.

Dış Politika Kitaplarının Ortak Özellikleri Nelerdir?

Sosyoloji, felsefe, tarih, hukuk ve sosyal çalışma alanları da dahil olmak üzere pek çok farklı disiplinlerden faydalanan ve disiplinler arası çalışmalar yürüten dış politika, temel olarak ülkelerin birbirlerine olan iyi ile kötü ilişkilerini incelemektedir. Genel olarak bakıldığı zaman uluslararası normlar, ortak tarih, toplum ilişkileri, güvenlik ve ekonomi gibi konular bu eserlerin ortak noktaları olarak göze çarpmaktadır.

Aynı zamanda dış politika kitapları, kalkınma, küreselleşme, suç, ekolojik denge, terör, insan hakları ile sürdürülebilir politikalar gibi kavramları da konu almaktadır. Bunların dışında dış politika kitapları, disiplin konusu ve temeli gereği Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu gibi kuruluşların temelini ve esaslarını da incelemektedir.

Hangi Politika ve Siyaset Kitapları Okunmalı?

Ulusları ve birbirleri ile olan ilişkilerini konu alan, devletler arası ile devletler üstü anlaşmalarının incelendiği, farklı bilim insanları tarafından kaleme alınan eserler bir arada sunulmaktadır. Mantesquieu’nin kaleme aldığı ve tarihin en ihtişamlı devletlerinden olan Roma’yı konu alan “Romalıların Yükselişi ve Çöküşü”, Dipesh Chakrabarty’in yazdığı ve postkolomyal düşünceyi incelediği “Avrupa’yı Taşralaştırmak”, Hüsnü Mahalli’nin kaleme aldığı “Ortadoğu’da Diktatörler” ve Niccolo Machiavelli’nin iktidar, devlet ve güç üzerine incelemeler yaptığı “Hükümdar” isimli eserler, dünyanın farklı coğrafyalarında siyaseti ve dış politika hamlelerini anlamaya yardımcı olmaktadır.

Toplumların yaşam şekilleri ile devletlerin iş yapış düzenlerini etkileyen ideolojileri ve siyasi hareketleri anlamak için kitap seçenekleri sizi beklemektedir. Karl Marx’ın kaleme aldığı komünizm ideolojisini anlatan “Komünist Manifesto” ve Marksizm ideolojisinin ortaya çıkmasını sağlamış ve kapitalizm düşüncesine karşı en sert eleştiri olan “kapital” isimli kitaplar mutlaka okunması gereken kitapların başında gelmektedir.

Yakın Türkiye tarihine damgasını vuran olayların anlatıldığı “Erbakan”,”Metastaz”, “Teşkilat’ın İki Silahşörü” ve “ Köstebek” gibi eserler de Türkiye siyasetini anlamak adına okunması gereken kitaplar arasında yer alır. Atatürk’ün kaleme aldığı “Nutuk” adlı eseri de Cumhuriyet yıllarındaki Türkiye’yi ve ülkeyi ileri taşıyan ideolojileri anlamak için okunması gereken kitapların başında gelmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.