Sıralama seçin
Toplam 19 ürün görüntüleniyor.

Rainer Maria Rilke

Yazar Rainer Maria Rilke, 4 Aralık 1875'te Prag'da Çekya’da Dünya’ya gelmiştir. Yazar öncelikle keşişlerin yönettiği elit bir okulda, arkasından askeri okullarda eğitim görmüştür. Ancak askeri eğitim duygusal mizacına ters olduğundan dolayı okuldan ayrıldı.

Rainer Maria Rilke Prag'da yer alan Karlova Üniversitesi'nde Alman edebiyatı ve sanat tarihi eğitimi aldı. Kendini derslere veremediğini fark edince üniversiteyi de bırakıp sanatçı çevreleri ve kozmopolit atmosferi ile kendisine çekici gelen Münih'e yerleşti. Arayış içinde devamlı gezilere çıktığı, düşlerini başkaları ile paylaşmaya çalıştığı olgunluk dönemi bundan sonra başladı.

1897 yılının baharında tanıştığı Lou Andreas-Saloma'yle beraberliği, Rainer Maria Rilke'nin hayatında bir dönüm noktası oldu. Rusya'da kaleme aldığı ve 1905 yılında yayınlanan üç bölümlük şiir dizisi Saatler Kitabı, olgunluk döneminin başlangıcı sayılmaktadır. 1907 ve 1908 yıllarında yayımlanan Yeni Şiirler'de bir araya getirdiği şiirler ise Rilke'nin Paris yıllarında lirik Alman şiiri geleneğinden kopuşunu simgeler. 1904 yılında Roma'da yazmaya başladığı Malte Laurids Brigge'nin Notları, Yeni Şiirler'in düzyazı karşılığı olarak görülmüştür.

Rainer Maria Rilke, daha sonra yazmayı bırakmayı düşünecek kadar ağır bir depresyona girdi. Kısa şiir dizisi Meryem'in Yaşamı haricinde 13 sene hiçbir şey yayınlamadı. 1912 yılının başlarında Trieste yakınlarındaki Duino Şatosu'nda kaldığı dönemde iki uzun ağıt yazmıştır. 1922 yılında, yaratıcı gücüne bir kez daha kavuştuğu İsviçre'de, seneler önce başladığı Duino Ağıtları'nı tamamladı. Rainer Maria Rilke 29 Aralık 1926'da Cenevre Gölü kıyısında bir sanatoryumda hayata veda etmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.