Sıralama seçin
Toplam 38 ürün görüntüleniyor.

Rasim Özdenören


Türk, öykü yazarlarının önemli isimlerinden biri olan Rasim Özdenören, 1940 Kahramanmaraş doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Kahramanmaraş, Malatya, Tunceli gibi Güney ve Doğu şehirlerinde tamamlamıştır.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini ve İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsünü bitirdi. Mezuniyetinin ardından Devlet Planlama Teşkilatında uzman olarak çalıştı. Bir dönem araştırma amacı ile ABD’nin çeşitli eyaletlerinde, 1970-1971 yılları arasında kaldı.

Rasim Özdenören, dört yıl sonra, 1975 yılında Kültür Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği görevine gelmiş ve aynı bakanlıkta bir yıl müfettişlik yapmıştır. 1978 yılında istifa ederek ayrıldığı devlet memurluğuna bir süre sonra geri dönmüştür.

Çok Seli Bir Ölüm ve Çözülme adlı hikayeleri aynı zamanda TV filmine uyarlanmıştır. Bunlardan ilki, Uluslararası Prag TV Filmleri Yarışmasında jüri özel ödülüne layık görülmüştür. Yazar öykülerinde, değerlerinden koparılan ve modern kentlerin varoluşlarında kıstırılan bireyin/ailenin acılarını, yalnızlıklarını gündeme getirerek, kültür şokunu kuşatıcı ve derinlemesine bir yaklaşım ile öyküleştirmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.