Sıralama seçin
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.

Rauf Orbay

27 Temmuz 1881 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Rauf Orbay, Abhaz kökenli bir babanın ve Kürt aşiretine mensup bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Babası Bahriye Birinci Feriki, Oramiral rütbesinde bir asker olması nedeniyle orta öğrenimini Trablus Askeri Rüştiyesinde tamamlamıştır.

Burada ki eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul’a gelen Rauf Orbay, İstanbul’da Heybeliada Bahriye Okulu’nda deniz kuvvetlerine katılmıştır. Güverte mühendisi teğmen rütbesi ile askeri hayata adım atan Orbay, daha sonra üsteğmen rütbesine ve yüzbaşı rütbesine yükselmiştir. Gemi satın alma ve gemi inşa tezgahlarını inceleme gibi görevler nedeni ile Amerika, Birleşik Krallık ve Almanya’da çalışmıştır.

31 Mart Ayaklanması nedeni ile tekrar İstanbul’a gelen Orbay, burada Hareket Ordusuna katılmıştır. Bu olaylar esnasında Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet Bey ile tanışmıştır.

Rauf Orbay, 1909 yılında Hamidiye Gemisi komutanlığı görevine atanmış ve Arnavutluk Ayaklanması olayının bastırılmasında büyük rol oynamıştır. Birinci Dünya Savaşı esnasında İran ve Irak’ta Osmanlı gizli örgütü Teşkilat-ı Mahsusa’nın bir görevlisi olarak görev yapmıştır. Kerkük’te görev yaptığı sıralarda yarbaylığa terfi eden Orbay, Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı’na atandıktan sonra İstanbul’a geri dönmüştür.

21 Kasım 1921 yılında Bayındırlık Bakanlığı ve Meclis ikinci başkanlığı görevlerinin başına getirilen Rauf Orbay, 1922 yılına kadar bu görevlerini başarı ile sürdürmüştür. Daha sonra TBMM İcra Vekilleri Heyeti Başkanlığı görevine getirilen Orbay, ayrıca Türkiye’nin üçüncü Başbakanıdır. O dönemde Lozan Antlaşmasının imzalanmasının ardından Rauf Orbay, Başbakanlık görevinden istifa etmiştir.

İstifasının ardından İstanbul milletvekili olarak mecliste yer alan Orbay, 17 Haziran 1926 yılında ortaya çıkan İzmir Suikastı nedeni ile yargılanmıştır. Bu dava sürecinde hasta olan Orbay, Viyana’da tedavi altındaydı. Dava sonucunda on yıl kalebentliğe, medeni haklardan mahrum edilmesine ve var olan malların haczine hüküm kılan mahkemenin vermiş olduğu kararlara karşı çıkan Orbay, bu olay üzerine yurda dönüş yapmamıştır. Daha sonra çıkan af ile Türkiye’ye gelme şansı bulan Orbay, bu karara karşı çıkarak kendisinin suçlu olmadığını ve hakkında yapılan suçların doğru olmadığını söyleyerek yurda yine dönüş yapmamıştır. Eniştesinin vefatı üzerine Türkiye’ye adım atan Orbay, yeniden politikaya atılarak Kastamonu milletvekili olarak görev yapmıştır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Londra Büyükelçilik görevine getirildikten sonra milletvekili görevinden istifa eden Orbay, 1944 yılında büyükelçilik görevinden de istifa etmiştir. Devlet görevi yapmak istemeyen Orbay, gelen teklifleri reddederek üniversitelerde dersler vermeye başlamıştır.

16 Temmuz 1964 yılında İstanbul’da geçirmiş olduğu kalp krizi sonrasında hayatını kaybeden Orbay’ın cenazesi Erenköy Sahrayıcedid Mezarlığına defnedilmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.