Sıralama seçin
Toplam 16 ürün görüntüleniyor.

René Descartes


René Descartes 1596 yılında La Hale’de dünyaya gelmiştir. İlkokul eğitimini Cizvit Kolejinde almıştır. Daha sonra Poitiers’de Üniversite eğitimini almıştır. Yıllarca birçok farklı ülkede kalacak ilmi çalışmalara imza atmıştır.

René Descartes, cebir ve geometri teorilerinde yaptığı yeniliklerden dolayı en iyi matematikçiler arasına adını yazdırmıştır. Bunun yanı sıra felsefe bölümünde de önemli bir yer edinmiştir. Felsefe bölümünde skolastik sistemine karşı gelmiş ve Düşünüyorum, o halde varım! Sözünden esinlenerek teorilerini Salt akıl temeli üzerine oluşturmuştur.

Kesinlikle ispatı olmayan şeyleri kabul etmeyen René Descartes, genellikle şüpheci bir tavır sergilemiştir. Bu şüpheci tavrı ile tanrının varlığını da sorgulayan René Descartes, metafizik alanında yaptığı birçok araştırmalar ile bu durumu kendine açıklamayı başarmıştır. İlim bölümünde yaptığı çalışmalar sonucunda küçük bir idealizm yılından sonra realizme ulaşmayı başarmıştır.

Başarılı filozof René Descartes’in hem felsefe bölümünde hem de yazdığı eserlerinde ilk olma özelliğini ‘’ Denemeler’’ isimli kitabında yer vermiştir. Dört kısımdan oluşan bu eserde, geometri, optik, meteorlar, metot konuları üzerinde daha çok durulmuştur. Bu eseri sayesinde felsefe alanına getirdiği yeniliklere imzasını atarak, felsefeye daha yeni ve daha özgün bir görüntü kazandırmıştır.

Eğitim süresi boyunca kendisine farklı yenilikler katan René Descartes, yazıldığı askeri okulda tanıştığı Isaac Beeckman sayesince yaratıcı özelliğinin farkına vardı. İnsanların büyümesindeki temel bilimlerin geliştirilmesini kendine görev olarak belirleyen René Descartes bu bölümde kendisini çalışmaları ileri seviyeye taşımıştır.

René Descartes çalışmalarının hızıyla hayatın devam etmiş, aynı zamanda resmi olarak evlenmemiştir. Yalnız evlerinde temizlik görevlisi olarak birlikte yaşadığı Hollandalı Helene’den  1935 senesinde Francine isimli bir kız çocuğu olmuştur. René Descartes kızı 1640 yılında hayatına son vermiştir.

René Descartes (Hiçbir şey keşfedilmeyecek kadar uzak olamaz sözünü) kendisine hayat felsefesi edinmiş ve yaptığı başarılı çalışmalarına bu söz ile ulaşmıştır. Bu başarılı çalışmalarından dolayı tarih boyunca isminden söz ettirmiştir.

Tüm bu çalışmalarına 1650 yılında yani 54 yaşında son vermiştir.  Ölmeden önce arkasında birçok eser bırakan René Descartes ölümünden sonrada ardında birçok eser bırakmıştır. René Descartes öldükten sonra bu eserler hayata geçirilmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.