Sıralama seçin
Toplam 3 ürün görüntüleniyor.

Rıza Tevfik Bölükbaşı


Siyasetçi, yazar ve şair olan Rıza Tevfik Bölükbaşı, 7 Ocak 1869 yılında Edirne’ye bağlı Cisr-i Mustafapaşa kasabasında doğdu. 1887 yılında İstanbul’da Mülkiye Mektebine kaydolmuştur. Edebiyata meraklı olan yazar Müki Tıbbiye’nin sınavlarını kazanmış, burada çeşitli olaylara karıştığından dolayı hapse atılmıştır.

Daha sonra Tıbbiye’ye kabul edilen Rıza Tevfik Bölükbaşı, 30 yaşında okulu bitirerek doktorluğa başlamıştır. İstanbul Gümrüğünde Ecza-yı Tıbbiye’ye müfettiş tayin edilmiştir. 1907 yılında gizli faaliyet gösteren İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne girmiş, daha sonra Edirne milletvekili olmuştur.

Rıza Tevfik Bölükbaşı, Darülfünun’da felsefe dersleri vermiştir. Sevr Anlaşmasını imzalayan heyette bulunmuş ancak Milli Mücadeleye karşı oluşu tepkilere yol açtığından İstanbul Üniversitesindeki profesörlük görevinden istifa etmiştir. 1922 yılında Türkiye’yi terk etmek zorunda bırakılmış ve af ile yurda tekrar dönmüştür. 1949 yılında da hayatını kaybetmiştir.

Rıza Tevfik Bölükbaşı Edebi Kişiliği

Türk folklor ve sanatı, edebiyat, şiir ve felsefe ile yakından ilgilenen Rıza Tevfik Bölükbaşı, felsefeye olan büyük ilgisinden dolayı “feylesof” unvanını almıştır. Önceleri Servet-i Fünun geleneği ile şiirler yazan şair daha sonra şiiri kendi ulusal kaynaklarımızdan yaratmayı düşünerek halk edebiyatımızdan yararlanmıştır.

Şiirlerinde heceyi başarılı bir şekilde kullanan Rıza Tevfik Bölükbaşı, şiire 15 yaşında Gelibolu’da iken başlamıştır. İstanbul’daki edebi hareketlerden habersiz olan şair, orada bulunan saz ve tekke şairlerinin etkisinde kalmıştır.

Kendisi de Bektaşi tekkesine bağlı olan yazar, İstanbul’a geldikten sonra Abdülhak Hamit’in etkisinde kalmış olsa da bu devamlı olmamıştır. Saz ve tekke şairlerinin etkisi ise her zaman devam etmiştir.

Rıza Tevfik Bölükbaşı, şiirlerinde didaktik olmaktan kaçınarak, aşk, anı, vatan hasreti, tabiat güzellikleri ve gurbet temalarını işlemiştir. Samimiyet ise şiirlerindeki en önemli özellik olmuştur. Yazılarında ise günlük konuşma dili ve üslubunu benimseyen bir şair olmuştur.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.