Sıralama seçin
Toplam 32 ürün görüntüleniyor.

Roald Dahl

Dünyaca ünlü çocuk yazarlarından biri olan Roald Dahl, Norveçli bir ailenin çocuğu olarak 13 Eylül 1916’da Galler’de doğdu. Henüz 4 yaşında babasını kaybeden çocuk yazarı Liseyi İngiltere’de tamamladı. II. Dünya Savaşında casusluk ve pilotluk yaptı. 1953’de sinema oyuncusu Patricia Neal ile evlenen yazarımızın bu evlilikten beş çocuğu dünyaya geldi. 1983’de boşanmış ve ikinci evliliğini aynı yıl Felicity Crosland ile yaptı.

Çocuk romanları türünde eserler kaleme alan Roald Dahl’ın çocuk türünde yazmasının nedeni ise çocuklarına duymuş olduğu sevgidir. Görev esnasında uçağının kaza yapması sonucunda başından yaralanan yazar kendi anısını ilk öykü olarak 1942’de yayınladı. 1943’de de ilk kitabını yayımladı.

Walt Disney için yazılan bu ilk kitabının adı ise Gremlinler’dir. Yazarımızın hayal gücünün ilk örneklerine bu eserinde rastlamak mümkündür. Çocuk kitaplarını büyük bir zevkle yazan yazar Roald Dahl’ın aynı zamanda büyükler için kaleme aldığı korku kitapları da bulunmaktadır. Yazarın kitaplarının birçoğu da beyaz perdeye aktarılmıştır.

Elliden fazla roman ve öykü kaleme alan yazarımız Roald Dahl kendi kitaplarından bazılarını sinemaya uyarlayarak senaryo yazarlığında da bulunmuş ve kan hastalığı nedeni ile 23 Kasım 1990 yılında İngiltere’de hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.