Sıralama seçin
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Robert Desnos

Fransız Şair Robert Desnos, 4 Temmuz 1900 yılında Fransa Paris’te doğmuştur. Fransız edebiyatı ve şairlerinden biri olan Andre Breton’un öne sürdüğü Sürrealizm akım’ının temsilcilerinden biri olmuştur. Ancak Andrea Breton ile arasının açılması üzerine bu topluluktan uzaklaşmıştır.

Robert Desnos’un yazmış olduğu ilk şiirleri sosyalist dergilerde yayınlanmıştır. Yaşamış olduğu bu dönemlerde yazdıklarını Ya Özgürlük Ya Aşk adlı kitabında anlatmıştır. Andre Breton’un Sürrealizm akımından uzaklaştıktan sonra film senaryoları ve radyo oyunları yazmaya başlamıştır.

Nazi işgali altında bulunun ülkesine yardım için direniş harekatına katılan Robert Desnos, tutuklanarak Çekya’da bulunan Theresienstadt (bir melez ve getto toplama kampı) kampına sürülmüştür. Çekoslovakya’nın Terezin kentin’de Müttefik güçler sayesinde kurtarılan Robert Desnos, kurtarıldıktan birkaç gün sonra tifüs hastalığından dolayı 8 Haziran 1945 yılında hayatını kaybetti.

Gerçek üstücü dönemdeki ve daha sonraki şiirlerini barındıran Ortak Alan, isimli derleme 1953 yılında yayımlanmıştır. Lutoslawski ve Poulenc gibi besteciler, Desnos’un şiirlerinden esinlenerek besteler yapmışlardır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.