Sıralama seçin
Toplam 15 ürün görüntüleniyor.

Roberto Bolano

Roberto Bolano, 28 Nisan 1953’de Santiago, Şili'de dünyaya gözlerini açmıştır. Roberto Bolano’nun çocukluğu Los Angeles, Vina del Mar, Quilpe, Valparaiso gibi şehirlerde geçmiştir.

Roberto Bolano, 13 yaşında ailesi ile Meksika'ya taşınmış ve oradan Meksika Kent Kütüphanesinde gençlik yıllarını okuyarak geçirmiştir.

Roberto Bolano, 1973’de Salvador Allende'nin sosyalist reform sürecine katılmak için Şili'ye gitmiştir. Orada Pinochet'nin darbesinden hemen sonra direnişe katılmaya karar vererek kısa zamanda tutuklanmıştır.

1977’de Katalunya'ya annesinin yanına yerleşen Roberto Bolano, edebiyat yarışmalarına katılmadan önce birçok işlerde çalışmaya başlamıştır. Roberto Bolano’nun ilk romanları 40 yaşında basılmaya başladı.

Roberto Bolano'nun 90'lı yıllarda şansı yaver giderek (Vahşi Hafiyeler) romanı ile 1998’de Herralde ödülünü almaya hak kazanmış. Aynı zamanda 1999 yılında Latin Amerikanın Nobel'i olarak görülen Venezüella, Romulo Gallegos ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Roberto Bolano 2003’de karaciğer hastalığından dolayı hayatını kaybetmiştir. Vefatından 1 yıl sonra yani 2004 yılında "2666" isimli romanına verilen Salambo ödülüne layık görülmüştür.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.