Sıralama seçin
Toplam 308 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 .... 8 9 10

Sabahattin Ali

Türk edebiyatının en önemli yazarlarından birisi olan Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907 yılında Bulgaristan Eğridere’de dünyaya gelmiştir. Ünlü yazarın babası piyade yüzbaşı olduğu için çocukluk zamanlarını farklı illerde geçirmek zorunda kalmıştır. İlk ve ortaokul eğitimini çeşitli illerde tamamlayan Sabahattin Ali, ilk yazılarını liseyi tamamladıktan sonra yazmaya başlamıştır.

Sabahattin Ali gitmiş olduğu İstanbul’daki Muallim mektebinde aldığı eğitim sayesinde Yozgat’ta öğretmen olarak görev yapmıştır. Yazar Ali, başarılı eğitim hayatı sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yabancı dil eğitimi almak üzere yurtdışına gönderilen isimler arasında yer almıştır. Yabancı Dil eğitimini Almanya’daki bir dil fakültesinde almıştır.

Yazar Ali Türkiye’ye döndükten kısa bir süre sonra öğretmenlik mesleğini yapmaya devam etmiştir. Bursa’da öğretmenlik yapan Ali, daha sonra Aydın’da bulunan bir okulda Almanca öğretmeni olarak görev yapmıştır. Görev yaptığı zamanlarda Atatürk’e hakaret ettiği söylentisi üzerine ve çeşitli politik suçlamalardan dolayı tutuklanıp cezaevine gönderilmiştir. Sabahattin Ali, Atatürk hakkındaki suçlamaların yalan olduğunu anlatan ve Atatürk’e olan aşkını Benim Aşkım adlı şiiri ile duyurmuştur. 

Sabahattin Ali ülkemizde çok sevilen Aldırma Gönül adlı eserini Sinop Cezaevi’nde kaldığı yıllar içerisinde yazmıştır.

Yazar Ali 1935 yılında tanışmış olduğu eşi Aliye hanım ile evlenerek dünya evine girmiştir. Daha sonra Filiz Ali adında kız çocukları dünyaya gelmiştir. Sabahattin Ali kızı Filiz beş yaşındayken yazmış olduğu eseri Kuyucaklı Yusuf ile büyük tartışmalara yol açmıştır. Başka bir edebiyat yazarımız Hüseyin Nihal Atsız bu romana karşılık olarak İçimizdeki Şeytanlar adlı eserini çıkarmıştır.

Sabahattin Ali askerlik zamanlarında yazmış olduğu eseri Kürk Mantolu Madonna adlı kitabı ile büyük ses getirmiştir. İstanbul’da ikamet etmeye başlayan yazar Aziz Nesin ile birlikte Makro Paşa adlı bir mizah dergisi çıkarmışlardır. Çıkarmış oldukalrı bu dergi yüzünden hakkında bir takım davalar açılan Sabahattin Ali, yeniden tutuklanmıştır.

Zor süreçlerden geçen yazar Sabahattin Ali, ekonomik sıkıntı içerisine girdiği yıllarda nakliyecilik yapmaya başlamıştır. Türkiye’de yaşamak istemeyen Sabahattin Ali Avrupa’ya yerleşmek istiyordu. Fakat pasaportu olmadığı için bu isteğini gerçekleştiremeyen Ali, yasa dışı yolları tercih ederek kaçmaya çalıştı. Halen bir netlik kazanamayan nedenlerden dolayı 2 Nisan 1958 yılında hayatını kaybetti yada öldürülmüştür.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.