Sıralama seçin
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.

Sabih Kanadoğlu

Türk Hukukçu Sabih Kanadoğlu, 20 Mayıs 1938 yılında Menemen İzmir’de Dünya’ya gelmiştir.

Ortaöğrenim eğitimini İzmir'de tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girmiştir. Sabih Kanadoğlu 1959 yılında hukuk fakültesini bitirerek mezun olmuştur. Yazarımız Askerlik vazifesini Çubuk'ta yedek subay piyade asteğmen ve teğmen olarak yapmıştır.

Burhaniye Hakim Adayı olarak göreve başlayan Sabih Kanadoğlu, Orhaneli ve Erzurum Cumhuriyet Savcılığı ve Bingöl Sulh Hakimliği görevinde bulunmuştur. Bunların yanı sıra Tokat ve Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, İzmir Ceza Hakimliği ve Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi ile Adli Yargı Adalet Komisyonu’nda görev yapmıştır.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Hukuku isimli eserinin yanı sıra farklı yerlerde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır. 1984’de Yargıtay Üyeliğine seçilen Sabih Kadanoğlu Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 1994 ve 1998 yıllarında 2 defa Yargıtay Onbirinci Ceza Dairesi Başkanlığına seçilmiştir.

Sabih Kanadoğlu Yargıtay Onbirinci Ceza Dairesi Başkanı görevindeyken, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen adaylar arasından 19 Aralık 2000 tarihinde Cumhurbaşkanınca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçilmiştir.

Yazar Sabih Kanadoğlu 20 Mayıs 2003 yılında yaş haddinden emekli olmuştur. 22 Mayıs 2012’de Türk Hukuk Kurumu başkanlığına getirilmiştir. Sabih Kanadoğlu Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısıdır.

 

Evli ve 5 çocuk sahibi Sabih Kanadoğlu’nun Alaturka Demokrasi eseri Arkadaş Yayınları, Unuttuk isimli eseri ise Doğan Kitap Yayınevi tarafından yayınlanmıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.