Sıralama seçin
Toplam 14 ürün görüntüleniyor.

Salman Rushdie

Salman Rushdie Hint asıllı Britanyalı yazar, Urduca ve İngilizce konuşan Müslüman bir ailenin evladı olarak 19 Haziran 1947 tarihinde Mumbai, Hindistan’da Dünya’ya gelmiştir.  Yazar 1961 yılında lise eğitimi için İngiltere'ye gönderilmiştir. Salman Rushdie'nin ailesi 1964 senesinde diğer Müslümanlarla beraber mecburi olarak Pakistan'a göç etmiş ve Karaçi'ye yerleşmiştir.

 

Salman Rushdie, Cambridge'de tarih alanında eğitim almıştır. Yazar fantastik bir bilimkurgu denemesi olan birinci eseri Grimus ile 1975 senesinde eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Geceyarısı Çocukları eseri ile pek çok ödül almayı başararak, Dünya genelinde popüler olmuştur. Hindistan tarihi ve politikasına eleştirel tarzı sebebi ile Hindistan'da yasaklanan eserini, bu defa Pakistan'da aynı akıbete uğrayan Utanç isimli eseri takip etmiştir.

 

Pek çok ödül kazanan Salman Rushdie, Müslümanlığa hakaret ettiği gerekçesi ile kitabı Hindistan ve Güney Afrika'da yasaklanmıştır. Bu olaydan sonra Ayetullah Humeyni tarafından Salman Rushdie hakkında ölüm fetvası verilmiştir. Eserleri yirmi beş dile çevrilen ve ödüller kazanan Yazar, belgesel film senaryosu da kaleme almıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.