Sıralama seçin
Toplam 23 ürün görüntüleniyor.

Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi

Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi, 1865 Bulgaristan, Filibe doğumludur. Yazarımız ilkökulu Filibe'de tamamlamasının ardından bir süre Filibe Müftüsünden Arapça ve temel İslam bilimleri eğitimi almış daha sonra ise İstanbul'a giderel Galatasaray Mektebinden mezun olmuştur.

Batılaşma süreci ile birlikte Osmanlı aydınında gittikçe daha baskın olarak ortaya çıkan bilimin kesinliği ile değerine olan metafizik ve dinsel inanma ve kabullenme olgusunun dışında farklı bir bilim anlayışını Türk düşüncesine ilk getirenlerden biri olan Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi, Türkiye'de bilim felsefesinin öncüsü durumunda görünmektedir.

Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi, materyalizmin ruhu beynin fonksiyonları olarak ele alan görüşü reddetmiş bedenden bağımsız ve mahiyetçe ondan ayrı bir ruh vadır anlayışını savunarak ruhun bedenin ölümünden sonra dağılmayarak hayatına devam etmes fikri akla aykırı ve çeşilik olmamıştır. Yazarımız geleneği sorgulayan modernist bir düşünür olduğundan İslam medeniyatındeki kültür ve düşünce hareketleri ile sorunlarını ele almış olduğu Tarih-i İslam adlı eseri ile dikkat çekmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.