Sıralama seçin
Toplam 95 ürün görüntüleniyor.
1 2 3

Selim İleri

Türk yazar, senarist ve eleştirmen olan Selim İleri, 30 Nisan 1949 yılında İstanbul’un Kadıköy semtinde Dünya’ya gelmiştir. İstanbul Atatürk Erkek Lisesi'ni bitiren Selim İleri, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ndeki öğrenimini yarım bırakarak ayrılmıştır.

Selim İleri 1979 yılında Dünya Gazetesinin sanat sayfasını yönetmeye başlamıştır.  Ayrıca Argos dergisinin yönetiminde görev almıştır. Yazarımızın pek çok dergi ve gazetede eleştiri ve inceleme yazıları ile öyküleri yayınlanmıştır. 19 yaşında iken yayımlanan, Cumartesi Yalnızlığı isimli ilk öykü kitabında yakaladığı edebi düzeyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Öykülerinde insanların zengin iç dünyasını yansıtmayı ilk planda tutan Selim İleri'nin ilk eserlerinde bireyler arasındaki iletişimsizlik ön plana çıkmıştır. Daha sonraki dönemlerde bazı siyasal konulara yer veren İleri, son romanlarında yakın tarihte yaşamış bazı popüler insanların yaşamlarını ele almıştır.

Pastırma Yazı ve Bir Denizin Eteklerinde öykü kitaplarında ise, gençlerin sıkıntılı ilişkilerini, tutkulu aşklarını, acılarını, yalnızlıklarını anlatmıştır. Daha sonradan roman türüne yönelen Selim İleri bu tarzda yazmaya başladı ve ilk romanı olan Her Gece Bodrum ile ününe ün kattı.

Selim İleri yazmış olduğu öykü kitapları, roman türü kitapları ile birçok dalda ödüle layık görülmüştür. Kaleme aldığı Roman ve öykülerinin yanı sıra senaryolar, denemeler ve edebiyatla ilgili incelemeler de yazmıştır. Hatta Çekilmiş olan bazı filmlerde rol alan Selim İleri, radyo programlarında da yer almıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.