Sıralama seçin
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Semavi Eyice

9 Aralık 1922 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Semavi Eyice, lise öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamlamıştır. Edebiyata ilgili ilkokullu zamanlarında başlayan Eyice, ilk yazısını İstanbul Ansiklopedisi’nde çıkarmıştır.

Lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde tamamlayan Eyice, daha sonra Münih Üniversitesi’nde giderek akademik hayatına burada devam etmiştir. 1959 yılında İstanbul’a geri dönen Eyice, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde dersler vermeye devam etmiştir. Akademik hayatının yanı sıra Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nda bir süre görev yapan Eyice, edebiyat dünyasında Bizans ve İstanbul konuları üzerine pek çok eser vermiştir. Eserleri sayesinde önemli pek çok ödüle layık görülen Eyice, Türkiye Bilimler Akademisi Bilim Ödülünün sahibi olmuştur.

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir süre tedavi gören Eyice, organ yetmezliği nedeni ile 28 Mayıs 2018 yılında İstanbul’da hayata gözlerini kapamıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.