Sıralama seçin
Toplam 8 ürün görüntüleniyor.

Semih Balcıoğlu

1928 İstanbul doğumlu olan Semih Balcıoğlu, Tür Karikatürist olarak bilinmektedir. Eğitim hayatına Işık Lisesi’nde başlayan Balcıoğlu, akademik hayatını Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin grafik bölümünde bitirmiştir.

Semih Balcıoğlu, 1943 yılında ilk karikatürünü Akbaba Dergisi’nde yayınlanmıştır. Yazar o günden itibaren karikatür yazmayı hiç bırakmadı. Birçok gazetede çalışan Balcıoğlu, Çarşaf ve Çivi dergilerinde yönetmenlik yaptı. Meslek hayatı boyunca 49 ödüle layık görülen Balcıoğlu, Dünya’nın en iyi çizerleri arasında yer almaktadır. Semih Balcıoğlu, Türkiye’de ilk kez yapılan üç boyutlu karikatürü gerçekleştirmiştir.

Semih Balcıoğlu, iki arkadaşı ile birlikte kurduğu Karikatürcüler Derneği’nin başkanlığını yaptıktan bir müddet sonra bu derneğin onursal başkanı olarak yerini almıştır. Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanlığı da yapan Balcıoğlu, yapmış olduğu karikatürlerini kendi yapmış olduğu sergilerde sevenleriyle buluşturmuştur. Yazmış olduğu Güle Güle İstanbul adlı eseri ile İtalya’nın Karikatür Kitap Yarışmasında birinci olmuştur.

Semih Balcıoğlu, 27 Ekim 2006 yılında aniden geçirdiği kalp krizi sonucu hayata tutunamayıp vefat etmiştir. Balcıoğlu’nun mezarı İstanbul’da ki Zincirli Kuyu Mezarlığındadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.