Sıralama seçin
Toplam 8 ürün görüntüleniyor.

Şemseddin Sami

Şemseddin Sami 1 Haziran 1850 yılında Arnavutluk'un Frasher köyünde doğdu. Yazar Şemseddin Sami Frasher'deki Bektaşi Tekkesi'nde ve Kalkandelenli Mahmut Efendi'den doğu kültürü ve dilleri dersleri aldı.

1859 yılında babası ve 1861 yılında annesini kaybetmiştir. Kardeşleriyle beraber Yanya'ya gitmiştir. Gençlik dönemleri Yanyan’da geçen Şemseddin Sami, bölgenin en iyi donanıma sahip okullarından olan Zassimaia Skoli adlı Rum okulunda modern bilim ve kültürünün yanı sıra Avrupa dilleri eğitimi gördü. Bunların yanı sıra Yakub Efendi gibi önemli müderrislerden de eğitim aldı.

Normal durumlarda 8 yılda bitirilmesi gereken okulu 7 yılda tamamlayarak 1868’de mezun oldu. 3 yıl sonra Dersaadet'e gelerek Matbuat Kalem’inde göreve başladı.

İstanbul'a geldiği ilk dönemlerde hem memur olarak görev aldı hem de “Genel Tarih” kitabını kaleme aldı yalnız yazmış olduğu bu kitap yayınlanmamıştır.

Madame de Saint Oune'den çevirdiği ve kendisinin ilk kaleme aldığı eser olan “Tarih-i Mücbel-i Fransa" 1872’da yayınlandı.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.