Sıralama seçin
Toplam 11 ürün görüntüleniyor.

Şemsettin Sami

Şemsettin Sami, 1 Haziran 1850 yılında Arnavutluk'un Frasher köyünde doğdu. Doğu ve kültürü dilleri eğitimini Frasher’deki Bektaşi tekkesinde ve Kalkandelenli Mahmut Efendiden almıştır. Yazar 1859’da babasını, 1861’de de annesini kaybedince kardeşi ile birlikte Yanya’ya göç etmiştir.

Gençlik yıllarını Yanya'da geçiren Şemsettin Sami, bölgenin en iyi okullarından biri olan Zassimaia Skoli adlı Rum okulunda modern bilim ve kültürünün yanı sıra Avrupa dilleri eğitimine de devam ettiği dönemde Yakup Efendi gibi önemli müderrislerden de özel eğitim almıştır.

Normal şartlarda 8 yılda bitirilmesi gereken okulu 7 yılda tamamlayan yazar Şemsettin Sami, 1868 yılında öğrenimini tamamladı. Yazarımız üç yılın ardından Dersaadet’e gelerek Matbuat Kaleminde çalışmaya başladı ve İstanbul’a geldiği ilk zamanlarda hem memur olarak çalıştı hem de Genel tarik kitabını kaleme aldı. Madame de Saint Oune’den çevirdiği ve kendinin ilk esri olma özelliğini taşıyan Tarih’i Mücbel-i Fransa 1872’de yayımlandı.

Şemsettin Sami, 1874’de Trablusgarp’a giderek orada 8 yıldır yayında olan Türkçe-Arapça Vilayet gazetesinin idaresini aldı. İlk Türkçe roman yazarı unvanına sahip olan yazarımız Kamus-i Arabi ve Kamus-i Türki eserlerini hazırladığı evde rahatsızlanarak 5 Haziran 1904 yılında hayatını kaybetti.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.