Sıralama seçin
Toplam 74 ürün görüntüleniyor.
1 2

Sigmund Freud


Psikanaliz’in kurucusu olan Sigmund Freud, 6 Mayıs 1856 yılında Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun Pribor şehrinde dünyaya gelmiştir. Babası Jacop Freud küçük bir esnafmış. Yahudi bir aileden olan Sigmund Freud’un babası oldukça özgür düşünceli biriydi. Yazar kendisinin ateist olduğunu açıkladığında babası bu duruma saygı göstermiştir.

Bilimle ilgilenen Freud Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesine girmiş, Nöroloji üzerine çalışmalar yapmıştır. 1882 yılında Theodor Meynert Psikiyatri Kliniğinde çalışmaya başlamış, kokain üzerine çalışmalar yapmıştır.

Jean-Martin Charcot ünlü nörolog ile hipnoz ve histeri üzerinde çalışmalarında bulunmak için Paris’e giden Sigmond Freud, 1886yılında Viyana’ya dönmüş ve bir muayenehane açmıştır. Hastalarının tedavisinde hipnoz kullanmış, 1900 yılında Rüyaların Yorumu isimli kitabını yayımlamıştır.

1905 yılında yayınlanmaya başlayan cinsellik üzerine çalışmaları büyük yankı uyandırmıştır. 1902 yılında Viyana üniversitesinde profesör olan yazar, Psikanalitik Topluluğunu kurmuş, Massachusetts’deki Clark Üniversitesinde uluslararası ilk konuşmasını yapmıştır.

Sigmond Freud’a, 1923 yılında sigara tiryakiliğinden dolayı çene kanseri teşhisi konulmuş ve bu hastalıktan dolayı 16 yılda 33 ameliyat olmuştur. Avupa’da Nazi baskınının başladığı dönemlerde yazarın yazdığı yazılar diğer yazarların yazıları ile birlikte toplanarak yakılmıştır.

Psikanalizin kurucusu olan Sigmond Freud, bilim adına çok faydalı çalışmalarda bulunmuş, 1938 yılında Almanya Avusturya’yı işgal ettiğinde karısı ile beraber İngiltere’ye kaçmış ve 23 Eylül 1939 yılında burada hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.