Sıralama seçin
Toplam 112 ürün görüntüleniyor.
1 2 3

Söyleşi Kitapları

Kitap okumak kişisel gelişim ve eğitim hayatı için oldukça önemlidir. Kitaplarda yer alan öğretiler ile çıkartılan dersler hayata birçok alanda yol göstermeye yararken aynı zamanda içerisinde yer alan karakterler ve olaylar yaşamı daha yakından tanımaya vesile olmaktadır. ayrıca daha hızlı okumayı, anlamayı ve ifade yeteneğini güçlendirmeyi sağlayan en önemli etmen olarak da bilinmektedir. Kitapların kişisel gelişime sağladıkları bu katkıların dışında bilgi birikimine ve eğitim hayatına da katkı sağlamaktadır. Söyleşi ya da röportaj tarzı kitaplar kişisel gelişime ve eğitim hayatına büyük katkı sağlayan kitaplar arasında yer almaktadır.

Söyleşi Kitap Türü Nedir?

Toplumun ve yaşamış oldukları dönemin önemli isimleri olan insanlar tarafından merak edilen, topluma yön veren ve adını sıklıkla duyurmuş olan kişiler seçilerek, bazı gazeteci ya da yazarlar ile söyleşi-röportaj yapmaktadırlar. Bunun sonucunda ise hem kendi özel hayatları hem de uzman oldukları alanla ilgili sohbet gerçekleştirmektedirler. Bu nedenle de söyleşi yapacak olan yazarın, gazetecinin objektif olması ve gerekli soruları sormasının yanı sıra derinlere inebilme yeteneğine sahip olması önem taşımaktadır. Sohbet söyleşi kitapları okuyucuyu merak ettirecek yönde ilerlerken yazım dilinin de iyi olması gereklidir.

Söyleşi-Röportaj Kitapları Nasıl Seçilmelidir?

Kitap seçimi yaparken konu ile yazar seçimi okura hitap etmelidir. Kitap zevki genellikle bireysel olduğundan, kitap satın almadan önce kesinlikle kitabı açıklayan özet kısım okunmalıdır. Bunun dışında değerlendirme ile yorumlar da gerekli noktada dikkate alınmalıdır. Fakat söyleşi-röportaj kitaplarındaki en önemli nokta kitabı konu edilen kişinin ya da olayın okurun ilgisini çekebilmesidir. Sonrasında ise röportaj tarzı yazılan kitapların yazarlarının kim olduğu ve yayıncı firmaya dikkat edilir. İyi bir Türk yazarın elinden söyleşi röportaj örnekleri görmek isterseniz Yaşar Kemal eserlerini tercih edebilirsiniz.

Söyleşi Kitapları Nasıl Farklı Olur?

Söyleşiler zamanın değerli isimleri ile yapılan fikir alışverişine dayalı kitaplardır. Fakat bunun yanı sıra röportaj tarzında farklı içeriğe sahip kitaplar da yer almaktadır. Sanat alanında bilir kişiler ile yapılan söyleşiler, tarih alanında yapılan sohbetler ya da herhangi bir bilim alanında yapılan röportajlar da bulunmaktadır. Bunlar ise söyleşi kitaplarının ne kadar zengin konu içeriğine sahip olduklarını göstermektedir. Aynı zamanda edebiyatı konu alan yemek alanında yazılan, yazarların hayatları ile eserlerini tartışan, müzik türlerini araştıran, siyaset, şiir, yazı yazmak üzerine odaklanan farklı türlerde söyleşi kitapları da bulunmaktadır. Ayrıca röportaj teknikleri kitap türleri de bu alanlarda ilerlemek isteyen kişilere yol göstermektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.