Sıralama seçin
Toplam 487 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 .... 14 15 16

Stefan Zweig


Stefan Zweig, 28 Kasım 1881 yılında Avusturya, Viyana’da doğmuştur. Varlıklı bir aile ortamında büyüyen Zweig, küçük yaşta ciddi bir eğitim ile yetiştirilmiştir. Latince, İngilizce, Fransızca, yunanca gibi dilleri konuşabilen yazar, lise çağlarında şiir yazmaya başlamıştır.

İlk gençlik döneminde Alman şair Rilke’nin önemi çok büyüktür. O yıllarda Stefan Zweig, Rainer Maria Rilke’nin şairliğinin etkisi ile kalemine yön vermiş, Üniversitede ise Felsefe eğitimi almıştır.

1.Dünya Savaşı sırasında memur olarak yer alan yazar, savaş sonrasında Salzburg’da yaşamaya başlamıştır. Burada bir süre yaşayan Zweig, bir evlilik gerçekleştirmiştir. Salzburg’da bir villada yaşamını sürdürdüğü uzun yıllar boyunca önemli yazar ve şairlerle yakın arkadaşlıklar kurmuştur.

Edebiyat dünyasında da büyük bir ağırlığa sahip olan Stefan Zweig, 1928 yılında Lev Tolstoy’un 100. Doğum Günü nedeni ile düzenlenen kutlamalara katılmıştır. Yazarın Satranç adlı kitabı 1933 yılında Nazi zulmüne uğrayan yapıtlar arasındadır.

O yıllarda Nazilerin özellikle Yahudi kitaplarını toplatarak yakması ve Zweig’in de Yahudi kökenli olmasından dolayı evi basılmıştır. Sonrasında ise ülkesini terk ederek Londra’ya yerleşmiştir.

1937 yılında ilk karısı Frederike’den ayrılan Stefan Zweig, bir yıl sonra Portekiz’e yanında Charlotte Altmann adında bir kadınla gitmiştir. 1939 yılında “Sabırsız Yürek1 adlı romanı yayımlanmış ve Charlotte Altmann ile evlenmiş, 1940 yılında İngiliz vatandaşlığını almıştır.

Stefan Zweig, Avrupa’nın içine düştüğü durumdan duyduğu üzüntü ve yaşamındaki düş kırıklıklarından dolayı 22 Şubat 1942 yılında Rio de Janerio’da karısı Lotte ile beraber zehir içerek intihar etmiştir.

Yazar ölmeden önce yazdığı mektupta intihar nedeni olarak Hitler’in yaratmış olduğu kaosun ve faşist düzenin kalıcı olacağına inandığına ve bu inançtan dolayı karamsarlık ve umutsuzluk hissettiğini dile getirmiştir.

Edebi Kişiliği

Savaş karşıtlığı ile bilinen ve bir aydın olarak anılan Stefan Zweig, Nazilerin insanlık için yarattığı tehlikeyi “Çok büyük bir felakete sürüklendiğimizin farkında olduğunuzu sanıyorum. Edebiyat yaşamımız yok olacak…” sözleri ile dile getirmiş.

Kitapların imha edildiği dönemde yazmayı bırakmayan Zweig, yaşantısı boyunca birçok eser kaleme almıştır. Çok yönlü bir şair ve yazar olan Stefan Zweig, yazdığı biyografi kitapları ile önemli bir noktada durmaktadır.

Biyografilerini yazdığı yazarlar arasında Romain Rolland, Stendhal, Nietzsche ve Erasmus gibi isimler yer almaktadır. Özellikle “Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski” adlı kitabı edebiyat dünyasında büyük bir öneme sahiptir.

Stefan Zweig, biyografi yazarlığının yanı sıra oyun yazarlığı ile de anılmaktadır. Trajedi ve dram türlerinde birçok tiyatro oyunu kaleme almış, fakat Zweig’in kuşkusuz en çok nam salan eseri “Satranç” adlı kitabı olmuştur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.