Sıralama seçin
Toplam 527 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 .... 15 16 17

Stefan Zweig

28 Kasım 1881 yılında Viyana, Avusturya doğumlu olan Stefan Zweig Moritz Zweid, Ida Brettauer çiftinin oğludur. Babası varlıklı bir sanayici olan yazar küçük yaşlarda kültür ve edebiyat alanında eğitim görmeye başlamış, Fransızca, İngilizce, Yunanca ve Latince öğrenmiştir. Viyana Üniversitesi Felsefe ve Edebiyat Bilimleri Fakültesinde felsefe öğrenimi gören yazar 1904’de yüksek lisans öğrenimini “Hipolyte Taine’in Felsefe” başlıklı doktora tezini vererek tamamladı. 1940 yılında İngiliz vatandaşı olan Ztefan Zweig, ilk şiirlerini lise döneminde Huga von Hofmannsthal ile Rainer Maria Rilke eserlerinin etkisinde kalarak kaleme aldı.

1901 yılında Gümüş Teller adı ile şiirlerini yayınlayan Stefan Zweig, bu epik eseri ile tarihsel minyatürleri ve biyografi yazılarıyla aynı derecede şöhrete kavuştu. Paul Verlaine ve Baudelaire’in Fransızca olan şiirlerini ise 1901 yılında Almancaya çeviren yazar aynı yılın yaz ayında yapmış olduğu Belçika seyahatinde Emeli Verhaeren ile tanışmış 1904 yılında ise Verhaeren’in şiirlerinin tercümanlığını yapmıştır. Uzun yıllar boyunca devam edecei Yeni Özgür Basın Gazetesinde 1902 yılında işe başlamış, İsrail’in kurucusu Theodor Herzl ile tanışmış ve dost olmuştur.

Stefan Zweig, daha sonra gazetelerde muhabirlik yapmış, 1907-1909 yılları arasında ise Seylan, Gwaliar, Kalküta, Benores, Rangun ve Kuzey Hindistan’ı gezmiştir. Bunu daha sonra ise 1911 yılında New York, Panama, Kanada, Küba ve Porto Riko’yu kapsayan Amerika seyahatleri izledi. 1914’de Emile Verhaeren’in yanına Belçika’ya giden yazar I. Dünya Savaşının patlak verdiği zamanda orada oldu ve tekrar Viyana’ya döndü. 1914-1917 yılları arasında gönüllü olarak Viyanda’da savaş karargahında memur olarak çalıştı. Bu görevi esnasında ise “Yabancı Ülkelerdeki Dostlara Açık Mektup”u kaleme aldı ve yayımladı.

Savaşın ardından Avusturya’ya dönen Stefan Zweig Salzburg’a yerleşmiş, 1920’de Frederike Von Winternit ile hayatını birleştirdi. Salzburg da yaklaşık 20 yıl yaşayan yazarımız en verimli yıllarını Kapuzinerberg’in yamacındaki villasında geçirdi. Salzburg’da kaldığı yıllarda edebiyata doğru yönelerek en güzel eserlerini kente ve Salzach’a yukarıdan bakan iki katlı, ağaçların arasında bulunan villasında yazdı. Kısa sürede ünlü insanlarla dostluk kuran yazar dostlarını sıklıkla Salzburg’da konuk etti.

Lev Tolstoy’un 100. Doğum Yıldönümü Kutlamalarına katılmak için 1928 yılında Sovyetler Birliğine giden Stefan Zweig’in, 1933 yılında Nazilerin yakmaya başlamış oldukları kitaplar arasında kendi kitapları da yer almıştır. Stefan Zweig 1934 yılında Gestapo’nun villasını basarak silah araması üzerine ailesini dahi almadan ülkeyi terk etti ve İngiltere, Londra’ya yerleşti. Fakat kendisini burada da rahat hissetmeyerek 1937 yılında ilk karısından ayrılarak 1938’de Portekiz’e Charlotte Altmann adında bir kadın ile birlikte gitti.

O dönemde Avusturya, Alman Reich’ına katıldı ve İngiliz vatandaşlığına geçmek için müracaat etti. Kalbin Sabırsızlığı adlı romanı 1939 yılında yayınlanan Stefan Zweig Portekiz seyahatine birlikte çıktığı Charlotte Altman ile evlendi. 1940 yılında da İngiliz tabiiyetine girdi. II. Dünya Savaşı esnasında New York, Arjantin, Paraguay ve Brezilya’ya giden yazar konferanslar için gittiği Brezilya’ya yerleşmeye karar vererek orada ünlü “Bir Satranç Öyküsü” adlı kitabını kaleme aldı. 1941 yılında Montaigne üzerine çalışmaya başlayan yazar “Dünün Dünyası – Avrupa Anıları” adlı otobiyografiyi kaleme aldı. Avrupa’nın içine düşmüş olduğu durumdan dolayı duyduğu üzüntü ve hayatındaki düş kırıklıkları nedeni ile 22 Şubat 1942 yılında Rio de Janeiro’da eşi ile beraber zehir içerek intihar etti.

Fazlası ile üretken bir yazar olarak bilinen Stefan Zweig, birçok konuda denemeler yapmış, lirik şiirler kaleme almış, trajedi ve dram türünde sahne eserleri denemiştir. Yazar özellikle biyografi alanında önemli eserler ortaya koymuştur. Kendisini bu alana ise Freud ve psikolojiye olan ilgisi yöneltmiştir. Stefan Zweig’in biyografi alanındaki çalışmaları, dönemin birçok ünlü kişisinin hayatlarını gözler önüne sermiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.