Sıralama seçin
Toplam 665 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 ... 5 ... 9 ... 17

Tarihsel Romanlar

Tarihsel romanlar çoğunlukla geçmiş ile bugün arasındaki diyalogun kaynağı olan tarihsel gerçeklikleri yakın zamana, yıllar ve hatta yüzyıllar öncesine ışık tutmak için kaleme alınan eserler olarak bilinmektedir. Tarihi belgeler, kişiler ve olaylar ise geçmişi anlamak ve değerlendirmek için başvurulan kaynağın ana maddesini oluşturmaktadır. Tarihsel romanlar ekonomiden devlet düzenine, siyasal olaylardan sosyal olaylara kadar birbirinden farklı noktalara odaklanan, belge ve kaynak niteliği taşıyan birçok eser bulunmaktadır. Fantastik, mistik, psikolojik, komik ya da romantik anlatım diline sahip dünya ve Türkiye edebiyatına ait edebi niteliklerde tarihsel romanlarda içeriği zenginleştirmektedir.

Tarihsel Roman ve Öykü Kitapları Hangi Türdür?

Klasikleşmiş olan ve dünya genelinde bilinen Türk ve yabancı yazarlara ait tarihsel romanlar bulunmaktadır. Sultan II. Abdülhamid’in sırlarla dolu dünyasına açılan kapıdan girip tarihin derinliklerinde şaşkınlık ile dolaşan okuyucular bir and kendilerini eğlenceli bir üsluba sahip modern bir aşk hikayesinin, bir dedektiflik öyküsünün veya fantastik bir romanın içinde bulabilir.

Barış harekatı, Kıbrıs Sorunu, Çanakkale, Milli Mücadele ve Cumhuriyet, faili meçhul cinayetler gibi birbirinden farklı konuları ile yakın Türkiye tarihine kaynaklık ve tanıklık etmeyi başaran önemli eserler tarihsel romanlar arasında yer alarak okuyucular ile buluşmuştur. Ayrıca tarihi roman ve öykü kitapları Türk İslam tarihini, geniş perspektiften ele alan eserler, biyografik içerikler tarihsel romanlar içinde yerini almaktadır. Sümerlerin efsane kahramanı ve dünyanın en eski yazılı destanı Gılgamış, mitolojik hikaye severler için tarihsel romanlar kategorisinde kendine kalıcı bir yer edinmeyi başarmıştır.

İlk tarihsel roman olarak bilinen ve edebi çevrelerde bir tür olarak anılması kesin bir tarihle tarihlendirilmemiş olsa da Fransız Devriminin ardından yazın alanına egemen olan burjuva sınıfı ile beraber tarihsel roman gelişmeye başladı. Modern anlamda ilk tarihsel roman örneklerini ise Walter Scott, Türk edebiyatında batılı anlamda ilk tarihsel roman örneğini ise Cezmi adlı eseri ile Namık Kemal vermiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.