Sıralama seçin
Toplam 25 ürün görüntüleniyor.

Tarık Buğra

1918 Akşehir doğumlu olan Tarık Buğra, ilköğrenimini de doğduğu yerde tamamladıktan sora 1936 yılında Konya Lisesinden mezun oldu. Yazar olmaya lie döneminde karar veren Tarık Buğra 2 yıl İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde okuduktan sonra Hukuk Fakültesine geçiş yaptır. Ardından da Edebiyat Fakültesinde öğrenim görmeye başladı. Mezuniyet tezini vermeden önce Edebiyat Fakültesinden ayrılan yazar, babası ile beraber Nasrettin Hoca adlı gazeteyi çıkarttı.

Tarık Bupra 1976 yılında Tercüman gazetesinden ayrılmış ve sonrasında kendini tamamen edebiyata yöneltmiştir. birçok ödülünde sahibi olan yazarımız aynı zamanda Devlet Sanatçısı ünvanını da kazanmıştır. Hikaye, tiyatro, fıkra ve roman türlerinde eserler kaleme alan yazar yayın hayatına Yarınların Romanı ile başladı. Yazarın eserlerinde toplumsal çatışmaları psikolojik açıdan görebilirsiniz. Roman türüne 1960'dan sonra daha fazla ağırlık veren Tarık Buğra, romanlarını kendine özgü üslubu ile birleştirmiştir.

Roman ve hikayelerinde genellikle çevre, kişi ve olayları derin bir gözlemle inceleyen yazarımız, bunları soyut derinliğe inerek okura anlatmaya çalışmıştır. Yapıtlarında dil kullanımına çok önem gösteren yazar, şive taklitlerine ve gelip geçici dil görünümlerine yer vermiş, genellikle roman ve hikayelerinde şiirli yoğun anlatımı tercih etmiştir. Eserlerinde ayrıntılara yer vermeyen Tarık Buğra, yalnız gözleme yer vermiştir.

Aşk, yalnızlık ve uyumsuzluk gibi temalara eserlerinde rastlayabilirsiniz. Roman kahramanlarını halkın içinden seçmiş, kendi karakterindeki iyimserliği olaylarında ve kahramanlarında bolca görülmektedir. Nesnel bir anlatıma sahip olan yazarımız, olaylara fazla yer vermeden iç gerçekleri anlatmaya özen göstermiştir. Kanser hastalığına yakalanan yazarımız 26 Şubat 1994 yılında Çapa Tıp Fakültesinde tedavi görürken hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.