Sıralama seçin
Toplam 24 ürün görüntüleniyor.

Terry Eagleton

İrlanda asıllı İngiliz akademisyen ve yazar Terry Eagleton, 22 Şubat 1943 yılında Salford, Greater Manchester, Birleşik Krallık’da doğmuştur. Britanya’da yaşayan en büyük edebiyat eleştirmeni ve düşünürü olarak kabul görmüştür. Terry Eagleton yoğun bir Katolik eğitimi almıştır. Daha sonra Raymond Williams’tan ders alacağı Cambridge Üniversitesi’ne giriş yapmıştır. Cambridge Üniversitesi’nde lisans, lisansüstü ve doktora yaptıktan sonra kısa bir dönem İngiliz Edebiyatı üzerine ders vermiştir.

1992 ve 2001 yılları arasında Oxford Üniversitesi, Manchester Üniversitesi, Notre Dame Üniversitesi ve Lancaster Üniversitesi’nde sunumlar gerçekleştirdi. Terry Eagleton hocalık yaptığı Lancester üniversitesi ve daha pek çok üniversitede de misafir hoca olarak konferanslara katılıp sunumlar yapmaktadır. Yazar bunların yanı sıra New Left Review ve New Statesman dergilerine uzun süre yazılarıyla katkıda bulunmuştur.

Terry Eagleton ilk iki eseri, Shakespeare and Society (1967) ve Exiles and Emigres’te (1970) edebiyata, Katoliklikle sosyalizmin tuhaf bir sentezini yaparak kaleme almıştır. İleriki dönemlerde kullandığı sentez arayışından ayrılarak Althusser Okulu’nun edebiyat kuramı alanındaki en önemli adı Pierre Macherey’nin izini sürecektir. Bütünlük, organiklik ve yansıma gibi Hegel kökenli kavramların edebiyat eserlerini çözümlemekte kullanılmasına tepki koyacaktır.

Marxism and Literary Criticism (1976) Marksizm ve Edebiyat Eleştirisi, isimli eserinde Marksist gelenekteki benzer eğilimleri sert bir üslupla eleştirmiştir. Criticism and Ideology (1976) Eleştiri ve İdeoloji, eserinde ise yapısalcılıktan yola çıkılan bir metinbilimi kavrayışına maddeci ve bilimsel bir içerik kazandırmak için edebiyat eseri ile ideolojiler arasındaki, yansıtma kavramının kuşatamadığı karmaşıklıktaki ilişkileri ele almıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.