Sıralama seçin
Toplam 4737 ürün görüntüleniyor.

Türk Edebiyatı Kitapları

Türk edebiyatı klasikleri 11. Yüzyılda Türklerin Anadolu’ya yerleşmesi ile başlamış ve sonraki yıllarda İslamiyet’in şekillenmesiyle farklı kollara ayrılmıştır. Türk edebiyatı klasikleri birbirinden değerli yazarların kitapları ile okuyucularını bekliyor. İslamiyet öncesi, sonrası ve batı tesirindeki Türk edebiyatı olarak farklı alanlarda incelenen Türk edebiyatı halk ve divan edebiyatı gibi türleri ile de dikkat çekmektedir. İlk olarak dini ve epik destanların ortaya çıkması ve sonraki dönemlerde farklı akım ile felsefi düşüncelerden etkilenerek hikaye, öykü, roman gibi alanlara da yayılan Türk edebiyatına dair eserler Kitap Kolik farklı ve kalitesi ile sunulmaktadır.

Kökleri M.Ö.2. Yüzyıla kadar dayanan Cumhuriyet döneminde en popüler seviyelere ulaşan Yaşar Kemal, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Sait Faik Abasıyanık, Ömer Seyfettin ve Sabahattin Ali gibi önemli isimler günümüzde de en çok tanınan ve popüler yazarlar arasında yer almaktadır. İran mitolojisinden İslam tarihine, en önemli felsefi akımlardan Türk medeniyetlerinin kültürlerine kadar farklı alanlardan beslenerek farklılık gösteren Türk edebiyatı kitapları uygun fiyat seçenekleri ile kitap okumayı sevenlere sunuluyor.

Türk Edebiyatı Ne Zaman Ortaya Çıktı

İslamiyet’ten önce, İslamiyet’ten sonra ve batı etkisinde Türk edebiyatı olarak farklı dönemlere ayrılan edebiyat alanı, antik dönemlere kadar dayanmaktadır. M.Ö. 4000-3000’li yıllara kadar uzanan sözlü Türk edebiyatı geleneği Köktürklere ait olan yazı anıtlar ile orta çıkmıştır. Sonraki dönemlerde ise epik şiirler ve destanlar olarak ilerlemeye devam eden Türk edebiyatı kojan, koşuğ, koşma ve sagu gibi adlarla incelenmiştir. 8. Yüzyılda başlayarak 10 yüzyıla kadar devam eden dönemde ise Türk edebiyatının İslamiyet öncesi yazılı dönem olarak adlandırılmaktadır. O dönemin en önemli eserleri arasında ise Göktürklerin ortaya koymuş olduğu Orhun yazıtları gösterilmektedir. Türklerin İslamiyet’i kabul etmelerinden sonraki dönem ise iki farklı alanda değerlendirilmektedir.

Klasik Türk edebiyatı olarak da adlandırılan ve şiir ağırlıklı alan olan Divan edebiyatı 11. Yüzyıldan 19. Yüzyılın ortalarına kadar eserler ortaya koymuştur. Aşık Paşa ile başlayarak Fuzuli, Baki, Nevi, Nefi ve Şeyh Galib gibi önemli isimleri de içinde barındıran o dönemde çoğunlukla İslami normlar ve öğretiler üzerine eserlerin çıktığı görülmektedir. Sonraki dönemlerde de Halk edebiyatı olarak adlandırılmıştır. O dönemde süslü söz sanatlarının yerine yalın ve sade dil tercih edilmiştir. Dönemin yaygın olan Türkçesi kullanılarak ortaya çıkan eserler dini-tasavvufi öğretilerin aksine halk dilinde kullanılan deyişler ve atasözleri üzerine yoğunlaşılmıştır. Toplum hayatının yanı sıra aşk, doğa, hasret, özlem gibi manevi duygular da o dönemde yoğun olarak görülmüştür.

Hangi Türk Edebiyatı Kitapları Okunmalıdır?

Köklerini destanlardan alan Türk edebiyatı kitapları birbirinden önemli isimlerin kaleme aldığı efsane eserlerle dikkat çekmektedir. Yaşar Kemal’in aşklarını, özlemlerini ve korkularını kaleme aldığı, Anadolu insanının özünü yansıtan “İnce Memed” adlı eseri kesinlikle okunması gereken eserlerin başında gelmektedir. Halid Ziya Uşaklıgil’in yasak aşkı anlatmış olduğu “Aşk-ı Memnu” adlı eseri, Evliya Çelebi’nin gezgin olarak anıları ve gitmiş olduğu ülkelerin özelliklerini anlatmış olduğu “Seyahatname” adlı eseri, okunması gereken eserlerden bazılarıdır.

Mehmed Rauf tarafında kaleme alınan ve ilk psikolojik eser olan “Eylül” adlı eseri, Oğuz Atay’ın “Tutunamayanlar” adlı eseri, Peyami Safa’nın “Dokuzuncu Hariciye Koğuşu” ve Yusuf Atılgan’ın “Anayurt Oteli” adlı eseri de edebiyat alanındaki en önemli ve okunması gereken kitaplar arasında kendilerine yer bulmayı başarmışlardır. Günümüz Türk edebiyatının en önemli isimleri arasında yer alan İhsan Oktay Anar, Murathan Mungan, Hasan Ali Toptaş, Mina Urgan gibi isimlerin eserleri de okumayı sevenlerin incelemeleri gereken eserler olarak sunulmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.