Sıralama seçin
Toplam 51 ürün görüntüleniyor.
1 2

Ursula K. Le Guin

Amerika’nın en önemli yazarları arasında yer alan Ursula K. Le Guin 21 Ekim 1929 Kaliforniya Eyaleti doğumludur. Bütün dünyada bilim kurgu ve fantezi edebiyatının önemli yazarlarından biri olarak kabul görmüştür. Yazar bu alandaki eserlerinin dışında şiir, çocuk edebiyatı, tiyatro gibi alanlarda da çevirmen olarak katkılarda bulunmuştur. Ursula K. Le. Guin antropolog bir baba, psikolog ve yazar olan bir annenin kızı olarak dünyaya gelmiştir.

Ebeveynleri ve üç erkek kardeşi ile beraber kültürel çeşitlilik fikrinin hakim olduğu bir ev ortamında büyümüştür. Yazarın kitapları 40’ın üzerinde dile çevrildi ve milyonlarca satış rekoruna ulaşmayı başardı. Cinsiyetçi kalıplara meydan okuyan bir tarza sahip olan Ursula K. Le Guin, fantastik ve bilim kurgu alanında kendine özgü bir üslup geliştirmeyi başarmıştır.

Ursula K. Le Guin Yerdeniz serisi, Karanlığın Sol Eli, Mülksüzler, Sürgün Gezegeni gibi kitapları ile büyük ses uyandırmayı başarmış 50’li yıllarda bilim kurgu türünden kitaplar yazmasına rağmen ilk kitabını ancak 1965 yılında yayımlamıştır. 1974 yılında Mülksüzler kitabı çıkana kadar 6 adet bilim kurgu romanı yayınlayan yazarımız o tarihte sonraki eserlerinde fantastik öğelere daha çok ağırlık vermeye başlamıştır.

Ursula K. Le Guin, yazmış olduğu yazıları ile bilim kurgu severlerin gönlüne taht kurmuş ve bilim kurgunun kraliçesi olarak anılmıştır. Fantastik edebiyat alanında fazlası ile değerli olan Gandalf Ödülüne layık görülmüştür. Bilim kurguya farklı bir bakış açısı kazandıran yazar, yeni dalga bilim kurgunun önemli temsilcileri arasında yer almayı başardı.

Ursula K. Le Guin, ilk öyküsünü 9 yaşında yazmış ve bir bilim kurgu dergisine göndermiştir. Seçkin üniversitelerde edebiyat eğitimini tamamlayarak fantastik ve bilim kurgu kitaplar yazmaya başlayan yazarımız Nebula, Hugo, Locus ve Dünya Fantezi ödüllerini iki kere olmak şartı ile kazanmıştır. Amerika edebiyatına sağladığı katkılarından dolayı Yaşayan Efsane Seçildi.

2002 yılında PEN malamud, Amerikan Ulusal Kitap ödüllerine layık görülen yazarımızın Yerdeniz Öyküleri Goro Miyazaki tarafından animeye uyarlanmış ve herkes tarafından çok beğenilmiştir. Değerli yazarımız Ursula K.Le Guin, Karanlığın Sol Eli ile okurlarına cinsiyet kavramının olmadığı bir toplumun yapısını sunmuş ve onları düşünmeye davet etmiştir.

Yazarımızın diğer bir büyük özelliği ise ekolojiyi çok iyi bir şekilde kullanıyor olmasıdır. Bu özelliği sayesinde Hainish Cycle romanlarında ön plana çıkmıştır. Yazar kurguladığı farklı ekosistemleri ve gezegen yaratma dehası ile anarşist, çevreci ve feminist yönü ile okuyucuları kendine hayran bırakmayı başarmış ve 22 Ocak 2018 yılında ABD Oregon’da hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.