Sıralama seçin
Toplam 3 ürün görüntüleniyor.

Vala Nureddin

Türk gazeteci ve yazar Vala Nureddin, 1901 yılında Beyrut’ta dünyaya gelmiştir. Beyrut Valisi Nureddin Beyin oğlu olarak dünyaya gelen Vala Nureddin, orta öğrenimini Mehteb-i Sultanide tamamlamıştır. Yazar Vala Nureddin, Nazım Hikmet ile aynı sınıfta öğrenim görmüştür.

Avusturya’ya giden Nureddin, burada Viyana Ticaret Akademisi’nde bankacılık bölümünde eğitim görmüştür. Daha sonra İstanbul’a dönen Nureddin, bankacılık mesleği icra etti ama bu mesleği sevemediği için birkaç arkadaşı ile yayıncılık işine girdi ve şair yönüyle tanınmaya başlamıştır.

Ankara’da Nazım Hikmet ile birlikte İstanbul gençliğini milli mücadeleye çağıran bir şiir hazırlayan Nureddin, yazmış oldukları bu şiirin ülke genelinde büyük yankıları olmuştur.

Nazım Hikmet ile birlikte Moskova’da bir Komünist Üniversitesi’nde eğitim alan Nureddin, eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul’a geri dönüş yaptı ve burada banka memuru olarak çalışmaya başlamıştır. Ayrıca öğretmenlikte yapan Nureddin, gazeteciliğe de başlamıştır.

Vakit ve Akşam gazetelerinde yazılar yazıp yayınlayan Nureddin, 9 Mart 1967 yılında İstanbul’da hayata gözlerini kapamıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.