Sıralama seçin
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

Vartan İhmalyan

Türkiye Komünist Partisi üyelerinden ve aynı zamanda yazar olan Vartan İhmalyan, 22 Mart 1913 yılında Konya’da dünyaya gelmiştir. İstanbul Kadıköy Lisesini bitirdikten sonra İkinci Dünya Savaşı nedeni ile askere alınmıştır.

Daha sonra Robert Koleji’nde İnşaat Mühendisliği Bölümünü okuyan İhmalyan, daha sonra Güzel Sanatlar Akademisi’nde mimarlık eğitimine başlamıştır. Mimar olarak çalışma hayatına başlayan İhmalyan, okul arkadaşı Rasih Güran aracılığı ile Türkiye Komünist Partisi’nde çalışmıştır. Daha sonra yakalanan İhmalyan, 3 ay cezaevinde yatmıştır. Bunun üzerine Türkiye’yi terk etme kararı almıştır.

Eşi ile birlikte Paris’e giden İhmalyan, burada 8 yıl boyunca yaşamıştır. Pek çok ülke ve şehir değiştirmek zorunda kalan İhmalyan, gittiği Prag’da Nazım Hikmet ile tanışarak yakın bir dost olmuştur. Nazım Hikmet’in aracılığı ile Varşova’ya yerleşen İhmalyan, burada radyoda çalışmıştır. Nazım Hikmet’in yönlendirmesi üzerine masal yazmaya başlayan İhmalyan, ilk masal kitabını Bulgaristan’da Türkçe olarak yayınlamıştır.

İhmal Amca olarak bilinen İhmalyan, 1987 yılında Moskova’da vefat etmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.