Sıralama seçin
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.

Vasili Grossman

Vasili Grossman 12 Aralık  1905 yılında Dünya’ya geldi. Vasili Grossman aynı zamanda Rus yazar ve gazeteciydi. Ukrayna'da Yahudi bir ailede Rusya İmparatorluğunun bir parçası olarak Dünya’ya gözlerini açtı.  Vasili Grossman, Moskova Devlet Üniversitesi'nde kimya mühendisi olmak için eğitimler aldı.  Vasili Grossman öğrencilik döneminde çalışkanlığından ötürü Kimyager Vasya takma adını almaya hak kazandı. Diplomasını aldıktan sonra Donets Basin'deki Stalino'da bir işe girerek çalışma hayatına başladı. 1930 yıllarında kariyer hayatına farklı bir yön verdi.

Tam zamanlı yazılar kaleme almaya başladı. Vasili Grossma, bir dizi kısa öykü ve birkaç roman yazdı. İkinci Dünya Savaşı'nın ilk zamanlarında, Kızıl Ordu gazetesi Krasnaya Zvezda tarafından savaş muhabiri olarak görev yapmaya başladı. Moskova, Stalingrad, Kursk ve Berlin savaşlarının ilk elden hesaplarını kaleme aldı.

Vasili Grossman'ın, Treblinka'nın keşfini ardı sıra bir Nazi imha kampıyla alakalı görgü tanığı raporları, bir muhabirin Nazi ölüm kampının ilk hesapları arasında yer aldı. Yazar Grossman, Sovyet görevlileri tarafından asla tutuklanmasa da, iki büyük edebi eseri, Nikita Kruşçev döneminde kabul görmez. Vasili Grossman’ın eserleri Sovyet karşıtı olarak sansürlendi.

Vasili Grossman’ın evine baskın düzenlenerek el yazmaları, notlar ve hatta metnin yazıldığı daktilodan kurdeleye kadar her şeyine el konuldu. Komünist Parti'nin baş ideoloğu, yazar Grossman'a kitabın iki ya da üç yüz yıl boyunca yayınlanamayacağını ifade etti.

Vasili Grossman’ın 1964 yılında mide kanserinden öldüğü için  bu kitaplar yayımlanmamış olarak kaldı. Vasili Grossman’ın Gizli kopyaları, Andrei Sakharov ve Vladimir Voinovich'in de dahil olduğu bir muhalifler tarafından Sovyetler Birliği'nden götürüldü. İlk olarak 1988 yılında Sovyetler Birliği'nde çıkarılmadan önce Batı'da yayınlandı.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.