Sıralama seçin
Toplam 102 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4

Victor Hugo

26 Şubat 1802 Fransa doğumlu olan yazar Victor Hugo Fransız edebiyatının ünlü isimlerinden biridir. Fransa’da o dönemde büyük bir çalkantı olduğundan yazar iki yaşında iken Napolyon başa geçmiştir. 18 yaşında Bourbon monarşisi tekrar başa geçti. Hugo’nun babası Napolyon’un subaylarından biriydi. Napolyon’un tahttan inmesi ile geçim sıkıntısı yaşamış, 1821 yılında annesini kaybetmiş ve 1822 yılında büyük aşkı Adele Foucher ile evlenmiştir.

1878 yılında beynindeki bir sorundan dolayı rahatsızlanan Victor Hugo 1885 yılında da hayatını kaybetti. Romantizm akımının liderlerinden biri olan yazarımız düz yazı ve şiir ustası olarak bilinmektedir. Kendinden sonra gelen birçok şair ve yazarı derinden etkilemeyi başarmıştır. Fuyodor Dostoyevski, Charles Dickens, Oscar Wilde, Albert Camus, Tolstoy gibi birbirinden değerli birçok edebiyatçıyı etkilemeyi başarmıştır. Tiyatro, roman ve şiir türlerinde serler verdi.

Oldukça güçlü bir tekniğe sahip olan Victor Hugo Fransız şiirini büyük bir ahenkle yazmıştır. Romanları da dil bakımından şiirlerine benzeyen yazar Balzac ve Dumas’ı bu yönü ile geride bırakmış ve ilham kaynakları sınırsız olan bir yazar olarak tanınmıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.