Sıralama seçin
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.

W. Montgomery Watt

İskoç tarihçi ve papaz Montgomery Watt 14 Mart 1909 yılında İskoçya’da dünyaya gelmiştir. İskoçya Kilisesi Bakanlığı yapan babasını 14 aylıkken kaybetmiştir. Daha sonra babasının mesleğini icra etmeye başlayan Watt, İskoç Epislopal Kilisesine rahip olarak atanmıştır.

Montgomery Watt 1943 ve 1946 yılları arasında Kudüs Anglikan Piskoposluğu’nda Arap uzmanı olarak görev yapıştır.

Yazar Watt, rahip olarak 1944 yılına görev yapmıştır. Daha sonra papazlık yapmaya başlayan Watt, Arapça öğrenmeye başlamıştır. Edinburgh Üniversitesi’nde doktorasını alan Watt, Kudüs’e gitti ve gittiği ilk yılında çocuğunu kucağına almıştır.

Burada da kısa bir zaman süre geçiren Watt, İngiltere’ye dönerek Edinburgh Üniversitesi’nde Felsefe dersleri vermeye başlamıştır. Bir yandan da akademik hayatına devam eden Watt, son olarak profesör unvanını da eline almıştır.

Arap ve İslam Araştırmaları Kürsüsü başkanlığına getirilen Watt, baba mesleği olan papazlık görevine de devam etmektedir. Hayatı boyunca sayısız öğrenci yetiştiren Watt, emekli olduktan sonra İslam ve Hristiyanlık konularında eserler yayınlamıştır. İyi bir eğitici ve öğretici olan Watt, 24 Ekim 2006 yılında Edinburgh’ta vefat etmiştir.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.