Sıralama seçin
Toplam 248 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 .... 6 7 8

William Shakespeare

1564 İngiltere doğumlu olan yazar William Shakespeare, babası tüccar olduğundan dolayı maddi durumu çok iyidir. Bundan dolayı eğitim dili Latince olan bir okulda eğitimini tamamladı. Bu okulda aynı zamanda Roma edebiyatı klasikleri eğitimi aldığından üniversiteye gitmedi. Kendisi 18 yaşında iken ondan 8 yaş büyük olan Anne Hathaway ile evlendi. Yazarın bu evliliğinden 3 çocuğu olmuştur. Yazmış olduğu eserler sayesinde hatırı sayılır gelir elde eden William Shakespeare, gelirlerini emlak üzerinden değerlendirdi. Bu sayede emlak zenginleri arasında girmeyi başardı. Dünyada gelmiş geçmiş en iyi oyun yazarı olarak tanınan yazar, Venns and Adonis ile The Rape of Lucrece’de büyük ustalığını ve zengin düş gücünü ortaya koymuştur. 1609 yılında yayınlamış olduğu The Sonnets Türkçe adıyla Soneler ya da Tüm Soneler ile ünlü bir yazar olmuştur. 

İçinde 154 sonesi bulunan bu eserinde Elizabeth dönemi sone dizelerinde görülen anlatının dışında bir anlatımla kaleme alınmıştır. Sonelerin bir kısmı çok açıkken, bir başka kısmı ise anlaşılmayacak kadar kapalı olmuştur. Şiirlerinde normal insan yaşantısına yakın sakin bir hava yaratan William Shakespeare Düş kırıklığı, ayrılık, endişe, yabancılaşma ve başarısızlık gibi duyguları işlemiştir. Yazarın sonelerinin gizemi günümüze kadar çözülememiştir. Bu sebeple tam anlamı ile anlaşılmamıştır. Fakat bu soneler en çok ilgi gören yapıtları arasında da yer almayı başarmıştır. Yazara sadece Elizabeth döneminin değil tüm dünyanın gelmiş geçmiş en iyi oyun yazarı olarak bilinmektedir. Oyunları birçok dile çevrilmiş ve dünyanın farklı yerlerinde sahnelenmiştir.

Oyunlarında insan doğasındaki her türlü duyguyu ve çatışmayı hafızalara kazınacak sözcük ve imgelerle yansıtmıştır. William Shakespeare'in İlk oyunları tarihsel oyun, komedi, intikam ve romantik trajedi türlerinde olmuştur. Oyun konularının çoğunu İngiliz tarihinden almıştır. İlk tarihsel oyununu derinliği olmayan karakterlerden seçmiştir. Daha sonraki oyunlarında ise derinliği olan karakterler seçmiştir. William Shakespeare büyük bir ironi ustasıdır. İnsan davranışlarını dramatik bir yöntemle sorgulamıştır. Çeşitli etkileşimler ve bunların doğurduğu sonuçları ortaya koymak onun için amaçtı.

Komedilerini aşk ve evlilik gibi insan yaşamının özel yanlarına ilişkin yazmıştır. Bu oyunlarında büyü ögeleri ve mucizevi dönüşümler vardır. Ayrıca cinsiyeti gizlenen karakterler ve birbirine tıpatıp benzeyen ikizler de yer almaktadır. Beklenmedik sahne dışı gelişmelerle olay akışını tersine çevirmiştir. Komedi oyunlarının içinde birçok öykü iç içe geçmiştir. Genellikle evlilikle son bulan bu komediler izleyicinin beklentisini karşılamaktadır. Düşünsel bütün olarak yazılan komedileri bir dans ya da satranç oyunu gibi zarif ve karmaşıktır.

William Shakespeare birçok oyununun öyküsünü kendi yaratmamıştır. Onun özgünlüğü kaynak olarak aldığı ögelerin tiyatroyla uyumsuz olan yönlerini ayıklamasından ve kısaca değinilen tiplerin inandırıcılığını artırarak geliştirmesinden kaynaklanmaktadır. Oyunlarında ayrıca yeni karakterler yaratmış ve kaynak olarak aldığı ögelerin kurgusunu değiştirmiştir. William Shakespeare oyunlarını sahnelenmek için yazmıştır.  Sözcük ve imgeleri, ses, ritim ve ölçü kullanımı, satır vurgusu, düzeni ve lirikliği birçok okuyucunun büyülenmesini sağlamıştır.

William Shakespeare yeterli eğitim görmemesine rağmen yazdığı yapıtlar ile büyük bir edebiyatçı olduğunu kanıtlamıştır. Bu sayede dünyanın en iyi edebiyatçıları arasında yerini almıştır. William Shakespeare son günlerini Stratford’da geçirmiştir. 23 Nisan 1616 yılında Stratford’da vefat etmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.