Sıralama seçin
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

Wolfgang Borchert

Zorlu bir yaşamın izlerini eserlerine başarı ile yansıtmış bir yazar olan Wolfgang Borchert XX. yüzyıl edebiyatının en önemli isimlerinden bir tanesidir. Wolfgang Borchert Heinrich Böll ve Wolf Dietrich Schnurre’yle beraber yıkıntı edebiyatının temsilcilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Yazar 20 Mayıs 1921 yılında Almanya Hamburg’da Dünya’ya gelmiştir. Daha 15 yaşında iken şiir yazmaya başlamış, 17 yaşına geldiğinde ise oyuncu olmak istediğine karar vermişti. Aldığı karardan sonra 1941 yılının mart ayında Hannover Bölge Tiyatrosu ile bir anlaşma yaptı. Fakat 1941 yılının haziran ayında askerliği çıkınca güzel günler sona erdi.

Wolfgang Borchert 1942 yılında askerdeyken kendi kendini yaralamakla suçlandı, ancak beraat etti. 1943 tarihine kadar yaşamı savaşın ortasında veya ayrılıkçı ifadeler suçlaması ile, hücrede geçti. Tifüs şüphesi ve sarılık sebebi ile ordudan terhis edildikten sonra, bir dönem kabare sanatçısı olarak çalıştı. Kabare sanatçısı iken Goebbels’i bir parodisine konu ettiği için 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştır. Berlin’de yakalanmasının arkasından Borchert’e tekrardan cephe yolu görünmüştü.

Wolfgang Borchert 1945 senesinde bulunduğu birlik Fransızlara teslim olunca, ordudan kaçmayı başarmıştır. Hamburg’a dönüş yaptığında ağır hastaydı. 1946 yılında şiirlerini 'Fener, Gece ve Yıldızlar' ismi altında bir kitapta bir araya getirdi. Aynı yıllarda 'Karahindiba' başta olmak üzere 24 kısa hikaye kitabı kaleme almıştır.

Wolfgang Borchert onu ölümsüzleştirecek olan tiyatro oyunu 'Kapıların Dışında'yı 1947 yılında bir hafta içinde yazıp sonlandırdığında sağlığı tekrardan bozulmuştu. 3 hafta sonra radyo oyunu olarak yayımlanan Kapıların Dışında eserin arkasından 22 adet hikaye kitabı yazmıştır. Kapıların Dışında eseri onun ölümünden 1 gün sonra, 21 Kasım 1947’de, ilk defa Hamburg Oda Tiyatrosu’nda seyircilerle buluşmuştur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.